Vláda podpořila návrh, aby dárci tkání a buněk měli plný výdělek

foto Ilustrační foto - Dárkyně krve při odběru, vlevo je krevní separátor, v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze 11. března 2014.

Praha - Poslanecký návrh, podle kterého by dárci tkání a buněk dostali svůj plný výdělek, pokud se po odběru dostanou do pracovní neschopnosti, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků zasedání. Novela také předpokládá, že tito dárci by měli stejně jako dárci orgánů nárok na úhradu nákladů, které jim kvůli odběru vznikly. Kabinet k předloze vznesl pouze některé legislativně-technické připomínky.

Poslanci z vládních ANO a ČSSD a opozičních ODS a SPD poukazují na to, že tkáně a buňky včetně krvetvorných buněk získaných z kostní dřeně se v podstatě nedají jinak získat. "Je tedy namístě podpořit ochotu dárců tkání a buněk shodně, jako je tomu nyní v případě dárců orgánů," napsali ve zdůvodnění novely.

Dárci tkání a buněk by od státu dostali rozdíl mezi ušlým výdělkem a obdrženou náhradou mzdy a nemocenskou. "Případů újmy na zdraví vzniklé dárcům tkání a buněk jsou ročně jednotky a mnohdy se jedná o relativně malou újmu," uvedli autoři novely.

Dopady na státní rozpočet předkladatelé odhadli na desetitisíce, nejvýše na statisíce korun ročně. Pravděpodobnost, že předloha bude v Parlamentu schválena v nynějším volebním období, je ale poměrně nízká.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď