Vídeň připravuje unikátní způsob dobíjení elektrických taxíků

foto Představení projektu eTaxi ve Vídni.

Taxikář se svým vozidlem najede na stanoviště, stiskne tlačítko na palubní desce a nabíjení vysokonapěťové baterie začne. Takto jednoduše bude podle plánů vídeňské radnice vypadat dobíjení bezemisních taxíků v rakouském hlavním městě.

V současnosti se bude projekt realizovat na osmi stanovištích, kam bude moci zajíždět 56 speciálně upravených taxíků.

Do nich se nejprve bude muset instalovat speciální konektor, který se vysune právě až po stisknutí zmíněného tlačítka. Následně se propojí se speciální nabíjecí deskou. Řidiči tak nebudou muset manipulovat s dobíjecími kabely a dokonce ani vystupovat z vozu.

„Vytváříme zde ukázkový mezinárodní projekt, který může udržitelně změnit městskou dopravu. Vídeň je vzorovým městem v oblasti klimatu a vydává se touto cestou jako první. Z přechodu na elektrickou taxi-flotilu ve Vídni profituje celé město a jeho obyvatelé. Snižujeme tím emise i hluk a zvyšujeme kvalitu ovzduší v našem hezkém městě,“ uvedl za vídeňský magistrát radní pro hospodářství Peter Hanke.

Představení projektu eTaxi ve Vídni. Potřebnou infrastrukturu ve Vídni vybuduje a bude provozovat městský energetický podnik Wien Energie. Ten zároveň slíbil pro dobíjení taxíků zajistit elektřinu pouze z obnovitelných zdrojů. Partnerem projektu je také automobilka Hyundai.

Po Vídni chce stejný způsob dobíjení vozů taxislužby realizovat také Štýrský Hradec.

Rakouská spolková vláda požaduje, aby všechna vozidla taxislužby v této zemi, která budou uvedena do provozu od roku 2025 měla pouze bezemisní pohon.

Rozvoj elektromobility se věnuje také vídeňská radnice. Ta již v červnu uvedla do provozu tísící veřejnou dobíjecí stanici v tomto městě.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď