Velvyslanci šesti zemí vidí ve Východním partnerství velkou šanci

foto

Velvyslanci šesti zemí, které se účastní Východního partnerství, vidí ve spolupráci s Evropskou unií velkou šanci na rozvoj obchodu, ale i na stabilitu v regionu. Zástupci Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny, které se v roce 2009 sdružily ve společnou iniciativu nazvanou Východní partnerství, se po deseti letech scházejí v Praze na bilanční schůzku.

"Je očividné, že se Východní partnerství stalo hlavním přínosem pro stabilitu a rozvoj regionu," uvedla například velvyslankyně Gruzie Mariam Rakviašviliová. Zúčastněné země si také od platformy slibují další sbližování s EU, a to až po přistoupení k unii. "Naše vize pro další desetiletí je jasná. Chceme mít záruku přistoupení do EU," prohlásil velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis.

Východní partnerství se zrodilo před deseti lety, 7. května 2009, kdy se v Praze sešel neformální summit Evropské unie za předsednictví České republiky. Iniciátoři si za hlavní úkol si předsevzali větší bezpečnost a silnější hospodářskou spolupráci. Tato iniciativa přetrvala dodnes, událostem navzdory. Co stát, to kapitola sama pro sebe. Deset roků, které uplynuly od pražského křestu, dalo zabrat jednotlivým aktérům, podobně jako EU. Obecně si stačí připomenout hospodářskou a finanční krizi, jednotlivě pak politické a ekonomické turbulence, jimiž prošly především Ukrajina, Moldavsko a Gruzie.

V současnosti představuje východní Evropa a jižní Kavkaz trh s více než 70 miliony obyvatel. Spolupráce je bilaterální a multilaterální. První zahrnuje setkávání představitelů šesti států s jejich protějšky v Bruselu, druhá spočívá v asociačních a jiných rámcových dohodách, ve vízovém režimu a v liberalizaci mezi zeměmi z obou táborů. Česká republika s výrazně exportně orientovanou ekonomikou se tohoto procesu aktivně účastní. Má na čem stavět a co nabízet. „Toto partnerství je dáno společnou historií z dob Sovětského svazu. Země postsovětského prostoru představují nadále významné obchodně ekonomické partnery České republiky,” zdůrazňuje Vladimír Bärtl, náměstek ministryně průmyslu a obchodu, jehož Sekce EU a zahraničního obchodu pozvala na narozeniny Východního partnerství domácí politiky, reprezentanty EU a delegáty východních zemí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď