Veletrh Antique zdůraznil investiční potenciál starožitností

foto

V Praze skončil tradiční Veletrh starožitností Antique – nejkomplexnější přehlídka  svého druhu v Česku. Konal se od 20. do 23. dubna 2023 na Novoměstské radnici a nabídl starožitné předměty od šperků a bižuterie přes sklo, porcelán a keramiku po starožitný nábytek, textil, zbraně, bankovky a mince. 

Fotogalerie

Vzhledem k aktuální ekonomické situaci byl ústředním tématem veletrhu investiční potenciál starožitností. Veřejnost byla informována, a to nejen formou odborných prezentací, o investičním potenciálu starožitných předmětů a o tom, že nákup prověřených starožitností může být jedním z nástrojů boje proti inflaci.

V rámci veletrhu se také udílela ocenění. Hlavní cenu odborné komise získal obraz Vize od Adolfa Gärtnera, který na veletrhu představil obchod Starožitnosti Michal Jankovský. Cenu prezidenta Asociace starožitníků získaly Josefinské komodové hodiny vyrobeny okolo roku 1780 (Johan Planck in Gratz), které byly vystaveny v expozici Antiques Ing. Petr Strnad. Hlasování o nejlepší expozici vyhrál Antik Kureš.

 V doprovodném programu se odehrály přednášky zaměřené na různá témata související s oblastí starožitností. Zájemci se mohli více dozvědět například o českém malířství a sochařství v období 1960–1989 s přihlédnutím k dosaženým cenám na aukčním trhu. Doprovodný program rozšířil Rudolfinskou akademii, dvouletý rekvalifikační kurz vedený Asociací starožitníků. 

Veletrh Antique se koná dvakrát ročně, zavítá na něj až 15 tisíc lidí. Velkou část mezi návštěvníky představuje laická veřejnost, která si díky veletrhu mapuje český trh se starožitnostmi a získává základní představu o jejich cenách. Obvyklou praxí na veletrhu je konzultace cen starožitností, které mají návštěvníci doma, ale neznají jejich hodnotu. 

Jarní akce se zúčastnilo přibližně 50 vystavujících ze všech koutů republiky, kteří přivezli nejvzácnější a nejatraktivnější kousky ze svých sbírek. Byli mezi nimi odborníci na starožitnosti, aukční síně, galerie, stejně jako soukromí sběratelé. 

Celkový počet návštěvníků dosáhl necelých 5500, což je o několik stovek více než na jarním veletrhu v minulém roce. Mezi příchozími byli nejenom sběratelé a investoři, ale i zvědavci a milovníci umění. Největšímu zájmu se těšily stánky s unikátními a raritními kusy, které se zřídka objevují na trhu. Šlo třeba o unikátní starožitný prsten od Tiffany & Co. s devítikarátovým centrálním diamantem. 

Celková hodnota prodaného zboží na veletrhu dosáhla desítek milionů korun, což jen dokazuje vysoký zájem o investování do starožitností, stále více lidí si začíná uvědomovat jejich hodnotu jako bezpečné a stabilní investice. 

Asociace starožitníků děkuje všem návštěvníkům i vystavovatelům za jejich zájem a podporu. Těší se na další setkání na podzim, kdy se opět uskuteční veletrh Antique, jehož příprava právě začíná.

Asociace starožitníků, z.s.

Sdružuje obchodníky se starožitnostmi a jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých sbírek starožitností. Veletrh Antique je jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně předem registrovaní a ověření prodejci.

Na veletrhu Antique se představilo zhruba 50 vystavovatelů, kteří nabídli velké množství zajímavých exponátů. Kromě tradičních kategorií jako jsou starožitné nábytek, porcelán, sklo a bižuterie, se letos objevilo i mnoho neobvyklých a zajímavých předmětů, například historické zbraně, mince a bankovky nebo fotografie a dokumenty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď