Vědcům se podařilo naučit krávy chodit na speciální záchod

foto Krávy na pastvě - ilustrační foto.

Auckland/Berlín - Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník - a možná ještě o něco snazší. Tohoto úkolu se ujali novozélandští a němečtí vědci, kteří úspěšně naučili chodit na speciální záchod 11 krav ze 16členné skupiny, napsala agentura AP.

Stejně jako někteří rodiče i vědci použili sladkou lahůdku, aby krávy přiměli projít brankou a vymočit se ve speciální ohradě. A vycvičit telata jim trvalo jen 15 dní - některým dětem to trvá o dost déle.

"Krávy jsou přinejmenším stejně učenlivé jako děti ve věku dvou až čtyř let, a přinejmenším stejně rychlé," řekla autorka studie Lindsay Matthewsová, odbornice na zvířecí chování z Aucklandské univerzity, která se na výzkumu podílela s odborníky z německého výzkumného ústavu pro biologii chovných zvířat (FBN).

Praktická část výzkumu se odehrávala v Německu a bylo do ní zahrnuto 16 telat holštýnského skotu. Vědci je nejprve ustájili ve speciální toaletní kóji, kde dostaly odměnu v podobě jídla pokaždé, když se vymočily. Poté je umístili poblíž této kóje a odměňovali je pokaždé, když do ní odešly vykonat potřebu. Krávy, které moč vypustily jinde, naopak čekala třísekundová sprška studené vody.

Po patnáctidenním pokusu záchod s úspěchem používalo 11 krav. "Spousta lidí takhle učí své děti na nočník. Posadí je tam, čekají, až se vyčůrají, a pak je odmění, když se to povede. Ukázalo se, že u krav to funguje stejně... Nakonec tři čtvrtiny zvířat dokázaly ve třech čtvrtinách případů močit na toaletě," řekla Lindsay Matthewsová.

Tento pokus se zrodil z napůl žertem míněné otázky v novozélandské rozhlasové talk-show o velmi reálném problému chlévské mrvy. A nešlo jen o "páni, tohle by mohla být legrace", říká Matthewsová. Ohromné množství kravské moči představuje závažný ekologický problém.

Moč obsahuje dusík, a když se smíchá s trusem, mění se na čpavek, který v přírodě způsobuje problémy v podobě kyselých dešťů a podobně, uvedla Matthewsová. Může také kontaminovat vodu nitráty a vytvářet znečišťující vzdušné částice oxidu dusného, dodala. A krávy močí opravdu hodně. Jediná kráva může vyloučit asi 30 litrů moči denně.

Kdyby se skot dokázal naučit vyměšovat na speciálních místech, bylo by jejich moč a trus lehčí odstraňovat a zredukovat tak emise skleníkových plynů. V rámci experimentu zatím vědci zkoušeli naučit telata chodit jen "na malou", ale podle Matthewsové by bylo možné je naučit používat stejné speciální místo i na vykonávání velké potřeby.

Největší ekologický problém skotu ovšem představuje metan, který vypouštějí při říhání a flatulenci a který přispívá ke globálnímu oteplování. "Naučit krávy, aby přestaly krkat a prdět, nejde," řekla Matthewsová. "Praskly by."

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď