Vědci po lidech žádají záznamy bolidu, byl vidět v okolí Prahy

foto Ilustrační foto - Severní část Čech, zvláště Jizerské hory, ozářil 8. listopadu 2020 večer velmi jasný meteor, takzvaný bolid. Jeho maximální jasnost odpovídala jasnosti Měsíce v úplňku. Vzácný úkaz zaznamenaly speciální přístroje, které jsou v Česku rozmístěny na stanicích takzvané Evropské bolidové sítě s centrem v Astronomickém ústavu Akademie věd v Ondřejově.

Praha - O kamerové záznamy jasného meteoru - bolidu z dnešního rána žádají vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Informace o pozorování bolidu vědcům hlásili pozorovatelé z okolí Prahy a ze severních Čech. Kamery Astronomického ústavu však bolid nezaznamenaly kvůli nepřízni počasí, sdělil ČTK tiskový tajemník ústavu Pavel Suchan. Záznamy mohou lidé posílat na e-mail mph@asu.cas.cz.

"V pátek 29. 1. 2021 letěl mezi 7:04:54 až 7:04:58 jasný meteor - bolid, který byl po několika minutách doprovázen zvukovými projevy," uvedl Suchan. "Žádáme provozovatele kamerových systémů se záznamem o případný přístrojový záznam vlastního bolidu," dodal tajemník.

Pozorování záblesku přes oblačnost, doprovázeného zvukem, lidé ústavu hlásili například z Kralup nad Vltavou, Kladna, Říčan a dalších oblastí poblíž Prahy. "Není vyloučeno, že došlo k pádu meteoritů na zemský povrch," upozornil tajemník. Bolid zahlédli i lidé žijící na Liberecku, Varnsdorfsku a Děčínsku.

"Kvůli nepříznivému počasí naše kamery nezaznamenaly žádný přímý záznam bolidu. I přes narůstající denní světlo ale naše velmi přesné přístroje zaznamenaly průběh svícení tohoto jevu, a to i přes oblačnost," uzavřel Suchan.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď