Ve velkochovu na Litoměřicku utratí kvůli chřipce 188.000 nosnic

foto Ilustrační foto - Nosnice v drůbežárně v Libotenicích na Litoměřicku (na archivním snímku z 8. března 2012).

Praha - Ptačí chřipka zasáhla velkochov nosnic v Libotenicích na Litoměřicku. Ve čtyřech halách se tam nacházelo 188.000 kusů drůbeže, budou utraceny. Zničit se musí také 600.000 vajec, oznámil ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde o subtyp choroby H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka. Na místě se v posledních dnech objevily hromadné úhyny několika tisíc kusů drůbeže. Zástupci společnosti AG Maiwald, která chov slepic na Litoměřicku provozuje, nechtějí situaci komentovat. Likvidace zvířat začne pravděpodobně ve středu, uvedli hasiči.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala jde zhruba o dvě procenta populace nosnic v ČR. Nemělo by to mít větší dopad na trh v zemi. "Od prvních příznaků ptačí chřipky v tomto chovu zůstávala vejce na farmě, tedy žádné se nedostalo do tržní sítě," dodal prezident. Škodu komora odhaduje na 20 milionů Kč.

"Inspektoři SVS provedli na místě šetření, přijali předběžná opatření, odebrali vzorky z uhynulých kusů a odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. To následně potvrdilo nákazu ptačí chřipkou H5N1. Jak se nákaza do velkochovu dostala, je předmětem pokračujícího šetření," sdělil Vorlíček.

Agrární komora spolu s veterináři apeluje na chovatele, aby dodržovali zásady biologické bezpečnosti. V současné době se podle Vorlíčka čeká na stanovení patogenity viru, v závislosti na tom budou okolo ohniska vymezena uzavřená pásma a budou přijata mimořádná veterinární opatření. "V těchto pásmech se omezí přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže," dodal mluvčí.

Mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf dnes odpoledne ČTK řekl, že likvidace zvířat začne zřejmě až ve středu 29. prosince, dotčené orgány o tom budou jednat v pondělí. Zahájení likvidace záleží na dodavateli oxidu uhličitého, jímž se bude drůbež uspávat. Mluvčí hasičů uvedl, že by se v úterý mělo připravit vše potřebné a ve středu ráno hasiči začnou drůbež utrácet. Podle něj by se nákaza neměla z Libotenic šířit dál, jelikož jsou nosnice izolované.

V Evropě stále roste počet nových ohnisek ptačí chřipky, a to jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. V Česku v tomto týdnu likvidovali veterináři ptáky z několika hejn firmy Rybářství Nové Hrady, u nichž se prokázala ptačí chřipka. Jde o jediný šlechtitelský chov hus v Česku. Po žádosti chovatele vybrali veterináři 420 hus z několika linií a hejn, které zatím ušetří, aby zůstalo šlechtění zachované. Původně měli veterináři utratit 1900 ptáků.

"Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Zdrojem infekce jsou nejčastěji volně žijící ptáci a jejich infikovaný trus, který může kontaminovat přímo vodu a krmivo, nebo může být do chovu zanesen nepřímo člověkem na obuvi, pneumatikách nebo jiných pomůckách," uvedl mluvčí veterinářů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď