Ve třech desítkách obcí budou nové komunální volby, lidé podali kandidátky

foto Volby - ilustrační foto.

Praha - Ve třech desítkách obcí se 25. března uskuteční nové komunální volby. Podařilo se tam sestavit a včas podat kandidátní listiny, termín pro jejich předložení vypršel dnes v 16:00. Jde o obce, kde od zářijových komunálních voleb klesl počet zastupitelů pod zákonné minimum, nebo se po volbách nepodařilo zastupitelstvo vůbec ustavit.

Do nových obecních voleb v šesti obcích na Vysočině podali zájemci 17 kandidátek, většinou společných. Volby se budou opakovat v Horní Myslové na Jihlavsku, Hojanovicích na Pelhřimovsku, ve Lhánicích na Třebíčsku a v obcích Matějov, Sklené nad Oslavou a Sviny na Žďársku, protože počet jejich zastupitelů klesl pod zákonnou mez. Nové volby je nutné vyhlásit, pokud počet zastupitelů klesne pod pět a nejsou náhradníci.

Kandidátní listiny se podařilo sestavit a včas podat ve všech osmi středočeských obcích, kde po loňských podzimních volbách klesl počet zastupitelů pod zákonné minimum,nebo se nepodařilo zastupitelstvo vůbec ustavit. Jde o Bohdaneč a Soběšín na Kutnohorsku, Charvatce a Ujkovice na Mladoboleslavsku, Narysov na Příbramsku, Pašinku na Kolínsku, Podmoky na Nymbursku a Mratín v okrese Praha-východ.

Volby se budou opakovat rovněž ve třech obcích Plzeňského kraje. V Hradišti na Rokycansku a v Nové Vsi na jižním Plzeňsku podala kandidátky dvě sdružení nezávislých kandidátů a v Dlažově na Klatovsku podalo jednotlivě kandidátky 14 nezávislých kandidátů. Dřív než mohla nová zastupitelstva v Hradišti, v Dlažově a v Nové Vsi začít po loňských komunálních volbách pracovat, rezignovalo v nich několik zastupitelů. Počet členů tak klesl pod zákonné minimum. V Hradišti i v Nové Vsi tak stále pracují předchozí starostové a místostarostové, v Dlažově si zastupitelstvo před rezignací části členů ještě zvolilo novou starostku a místostarostu.

V Jihočeském kraji se volby zopakují ve městě Rožmberk nad Vltavou, kde bude na výběr ze čtyř kandidátek, v obci Křenovice na Písecku, kde se o hlasy utkají zástupci dvou sdružení, a v obci Borovany na Písecku, kde kandiduje 14 lidí.

Nové komunální volby se v březnu budou konat také například v Kamenné Horce na Svitavsku, Střížovicích na Kroměřížsku a v obci Seninka na Vsetínsku, dále v Radimovicích na Liberecku, Bílčicích na Bruntálsku či Horních Nětčicích a Přestavlkách na Přerovsku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď