Ve čtvrtek podle astronomů nad Českem proletěl velmi jasný bolid

foto Nad Českem proletěl 13. ledna 2022 v podvečer velmi jasný meteor - takzvaný bolid (na snímku). Jeho jasnost byla tak velká, že se na několik sekund stal nejnápadnějším objektem oblohy, přestože měl Měsíc pouhé čtyři dny do úplňku. 

Praha - Ve čtvrtek v podvečer proletěl nad Českem velmi jasný meteor - takzvaný bolid. Jeho jasnost byla tak velká, že se na několik sekund stal nejnápadnějším objektem oblohy, přestože měl Měsíc pouhé čtyři dny do úplňku. ČTK o tom dnes informoval Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR (AV). Jev se podařilo objasnit pomocí přístrojů tzv. Evropské bolidové sítě, jejíž centrum sídlí v Astronomickém ústavu AV v Ondřejově.

Bolid proletěl nad česko-slovenskou hranicí, odkud ho však lidé kvůli zatažené obloze zřejmě nespatřili. Podle Pavla Spurného z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu byl však jinak bolid viditelný z velkého území, a to i několik set kilometrů od své dráhy. Ústavu se tak ozvalo mnoho svědků neobvyklého úkazu.

K vysvětlení jevu pak pomohly právě záznamy z řady stanic Evropské bolidové sítě. Nejpřesnější informace o dráze a rychlosti bolidu podle Spurného přinesl záznam bolidové kamery na Lysé hoře v Beskydech. Jiné kamery pak zdokumentovaly poznatky, které vědcům umožní studovat složení tělesa.

Spurný popsal, že podle poznatků ze sítě ve čtvrtek v 18:08 SEČ vstoupilo do zemské atmosféry malé meziplanetární těleso, tzv. meteroid, který měl v průměru kolem deseti centimetrů a vážil tři kilogramy. "V důsledku tření s atmosférou se jeho povrch nahřál a začal svítit natolik, že byl detekovatelný našimi přístroji. Tento počáteční bod byl ve výšce 96 kilometrů nad zemí nad Beskydy právě v blízkosti Lysé hory. Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 32 kilometrů za sekundu a po dráze skloněné k zemskému povrchu 23 stupňů pokračovalo v letu přibližně jihozápadním směrem," popsal Spurný. "Jeho jasnost rychle narůstala a po dobu asi dvou sekund dokonce dosahovala téměř jasnosti Měsíce v úplňku," upozornil.

Podle Spurného bolid dosáhl maximální jasnosti právě v jednom z krátkých zjasnění, kdy se těleso v atmosféře začíná rozpadat. "Bylo to ve výšce 59 km nad zemí krátce za polovinou jeho světelné dráhy poblíž Starého Hrozenkova. V této fázi letu se již také meteoroid v atmosféře začal významně brzdit. Celou světelnou dráhu dlouhou téměř 150 kilometrů uletěl za 5,2 sekundy a pohasl ve výšce necelých 38 kilometrů při rychlosti necelých 10 km/s nedaleko jižně od slovenské Senice," dodal. Odborník také podotkl, že se během průletu atmosférou veškerá hmota poměrně soudržného meteoroidu spotřebovala a na zem nedopadl žádný pouhým okem viditelný úlomek.

"Před srážkou se Zemí tento meteoroid obíhal Slunce po relativně výstředné eliptické dráze skloněné 33 stupňů k rovině zemské dráhy. V přísluní se meteoroid dostával poměrně blízko ke Slunci, dokonce blíže než je dráha planety Merkur a v odsluní se pohyboval za dráhou planety Mars v oblasti hlavního pásu asteroidů. Jeden oběh kolem Slunce tomuto malému meziplanetárnímu tělesu, pravděpodobně malému úlomku asteroidu, trval 2,8 pozemského roku," uzavřel Spurný.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 27. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď