Vakcíny od Johnson & Johnson dostanou praktičtí lékaři ve čtvrtek

foto Vakcína proti covidu-19 americké společnosti Johnson & Johnson. Ilustrační foto.

Praha - První vakcíny od firmy Johnson & Johnson dostanou praktičtí lékaři ve čtvrtek. Dnes distributor ověřuje pravost jednotlivých balení a vyskladňuje zboží. ČTK to napsal Martin Nesrsta, mediální zástupce firmy Avenier, která má rozvoz vakcíny na starosti. Podle šéfa Sdružení praktických lékařů Petra Šonky jsou mnozí lékaři připraveni očkovat i o víkendu. Dodávky vakcín do ordinací jsou ale podle praktiků stále nízké.

Distributor dostal v úterý v podvečer pokyn od ministerstva zdravotnictví, aby začal s distribucí očkovací látky. Dnes se podle Nesrsty dělají všechny nezbytné interní kroky, které samotnému rozvozu předcházejí. Jedná se mimo jiné o ověřování pravosti jednotlivých balení vakcíny či vyskladnění zboží. "Dodávky do jednotlivých ordinací napříč ČR jsou naplánovány od zítřejšího rána, tedy od čtvrtka," uvedl Nesrsta. Připomněl, že bude rozvezeno 14.400 dávek do 288 ordinací praktických lékařů. Podle Šonky ale počet ordinací, které si vakcínu objednaly, je asi desetinásobný. Objednávat si ji mohly před týdnem. Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka už rozváží také vakcínu Moderna.

Praktičtí lékaři předpokládají, že distribuce nynější dodávky bude trvat nejpozději do úterka. "Lékaři, kteří vakcínu dostanou,samozřejmě zahajují očkování neprodleně a mnozí očkují i o víkendu," napsal dnes ČTK Šonka.

Podle praktických lékařů jsou ale dodávky vakcín do jejich ordinací stále nízké, podle Šonky tento týden dostane očkovací látku od AstraZeneky maximálně 98 ordinací. Zapojených do očkování jich je přitom asi 3600. "Je zcela zjevné, že se jedná o naprosto nedostatečné množství, které neumožní zrychlit očkování osob v kategoriích 80+ a 70+ registrovaných v ordinacích praktických lékařů. To je naprosto neakceptovatelný stav v situaci, kdy se očkovací centra otevírají šedesátníkům a zároveň se očkují zcela zdraví mladí příslušníci nejrůznějších profesních skupin," uvedl Šonka. Lidé nad 60 let se budou moci k očkování registrovat od pátku, kromě toho se očkují také například zástupci kritické infrastruktury. Praktici žádají, aby do jejich ordinací mířily i vakcíny od firem Moderna a Pfizer/BioNTech, kterými se očkuje především v očkovacích centrech.

Původně měly první vakcíny Janssen od společnosti Johnson & Johnson do ordinací praktických lékařů dorazit v pondělí. Jejich rozvoz v Evropě byl odložen kvůli prověřování spojitosti mezi vakcínou a vzácnými případy krevních sraženin. Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) v úterý možnou spojitost potvrdila, podle ní ale přínosy očkování převyšují rizika. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo v USA hlášeno osm podezření na závažné případy neobvyklých krevních sraženin, přičemž jeden skončil úmrtím. K 13. dubnu dostalo tuto vakcínu v USA přes sedm milionů lidí. Ojedinělé případy krevních sraženin se týkaly výhradně lidí pod 60 let, pro stanovení konkrétní rizikové skupiny však podle EMA není dostatek údajů.

Očkovací látka Johnson & Johnson je čtvrtou schválenou pro použití v EU, kterou se v Česku bude očkovat. Na rozdíl od ostatních dosud používaných očkovacích látek je jednodávková. Dosud se podávaly vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Unijní země mají vakcíny Johnson & Johnson během druhého čtvrtletí dostat na 55 milionů dávek. Česko má podle vládní očkovací strategie objednáno do konce roku 2,2 milionu dávek této vakcíny. Jen v dubnu jich čekalo 185.000, kvůli pozdějšímu schválení výrobce avizoval na duben 38.400 dávek.

Vakcína se distribuuje v balení po 50 dávkách. Distributor ji uchovává při teplotě 25 až 15 stupňů pod nulou, do ordinací se rozváží v rozmraženém stavu při teplotě dva až osm stupňů Celsia, při stejné se pak má skladovat v ordinacích. Neotevřená vydrží tři měsíce po rozmrazení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 19. září 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď