V Tokiu startuje olympiáda pod covidovou pokličkou

foto Žena v roušce prochází kolem poutače na olympiádu v Tokiu na snímku z 20. července 2021.

Tokio - V Tokiu se rozbíhají XXXII. letní olympijské hry, které ale budou v mnohém premiérové. Slavnostní oheň se rozhoří v pátek a v jeho plamenech se pro mnohé bude zračit naděje a symbol, že svět zvládá boj s pandemií koronaviru. Samotný největší sportovní svátek světa ale bude právě nemocí covid-19 značně poznamenaný.

Do hlediště se nedostanou fanoušci a všichni účastníci her mají notně omezený pohyb. Cesta k úspěchu vede vedle skvělé výkonnosti i přes negativní testy na koronavirus.

V Tokiu by se mělo vystřídat 115 českých sportovců. "Medailových nadějí máme řadu," věří šéf mise Martin Doktor, že na stupně vítězů se postaví několik tuzemských hvězd. Tak jako v Riu de Janeiro 2016, kde startovalo 104 českých sportovců a přivezli deset medailí.

Na zlato z před pěti let v Riu zkusí navázat Lukáš Krpálek, který se tentokrát bude v judu prát v nejtěžší váhové kategorii. "Chci ze sebe vydat maximum a odjíždět s tím, že jsem nemohl udělat více. Nechám na žíněnce všechno," řekl třicetiletý Krpálek.

Velkou nadějí je Adam Ondra v premiérově zařazeném sportovním lezení. Z medailistů z Ria mají znovu vysoké ambice i kajakář Josef Dostál a vodní slalomář Jiří Prskavec. "V kanoistice mi chybí už jenom vyhrát olympiádu," prohlásil Dostál.

K horkým favoritkám patří opět české tenistky. Vedle bronzové z Ria Petry Kvitové jsou v Tokiu i letošní vítězka Roland Garros Barbora Krejčíková a finalistka Wimbledonu Karolína Plíšková. Krejčíková navíc tvoří s Kateřinou Siniakovou aktuálně nejlepší deblový pár sezony.

"Nemusí se povést nic, ale je reálné a moc si přeju, aby některá z holek, co nejvíc z nich, mohla hrát o medaili. Jakákoliv by byla úspěchem," řekl fedcupový kapitán Petr Pála, který má v Tokiu tenistky na starosti, jelikož kvůli omezeným počtům nemůžou přijet jejich osobní trenéři.

Na stupně vítězů by měli útočit rychlostní kanoista Martin Fuksa, Tereza Fišerová při premiéře kanoistek ve vodním slalomu a slibnou formu ve Světovém poháru horských kol měl Ondřej Cink. Tradičními dodavateli olympijských medailí bývají sportovní střelci.

Sledovaní budou basketbalisté, kteří v čele s Tomášem Satoranským postoupili na poslední chvíli. Pozornost poutá i mistryně Evropy v plavání na 200 metrů volný způsob Barbora Seemanová.

Odměny pro medailisty bude nově vyplácet Národní sportovní agentura (NSA), o čemž v pondělí rozhodla vláda. "Připravujeme vnitřní předpis na odměňování, určitě bude o výši jasno do konce, ale na devadesát devět procent bude stejná jako při poslední olympiádě," uvedl pro ČTK Jakub Večerka, tiskový mluvčí NSA. Na zimních hrách v Pchjongčchangu bylo za zlato 2,4 milionu korun, za stříbro 1,8 milionu a za bronz 1,2 milionu.

Pro všechny ale platí, že do bojů o cenné kovy se dostanou jedině s negativním testem na koronavirus. A je jasné, že olympijské výsledky tím budou ovlivněné. Někteří sportovci se kvůli covidu-19 nekvalifikovali, jiným zatarasil cestu do Tokia a další vyřadil přímo v dějišti.

V izolaci už z Čechů skončil například plážový volejbalista Ondřej Perušič a doufá, že do soutěže s Davidem Schweinererm vstoupí alespoň opožděně. Pozitivní test měl v olympijské vesnici i Simon Nausch, trenér beachvolejbalistek Markéty Nausch Slukové a Barbory Hermannové.

"Situace není úplně ideální," komentovala Nausch Sluková fakt, že jsou kvůli tomu zavřené s Hermannovou na pokoji. "Snažíme se udržovat aspoň v nějaké kondici, házely jsme si medicinbalem na šířku pokoje. Je to velká improvizace. Na písku jsme od minulého čtvrtku byly čtyřicet minut v pondělí a od té doby jsme nesáhly na balon. O kvalitní a adekvátní přípravě na olympijský zápas nemůže být řeč. Jsme z toho trošku přešlé, ačkoli se snažíme zůstat optimistické."

Medailové ceremoniály budou bezkontaktní. Medaile, vyrobené ze starých mobilních telefonů, budou přineseny na podnose, ze kterého si je sportovci sami vezmou a pověsí na krk.

Mezi nejúspěšnější země v zisku medailí se počítá jako obvykle s velmocemi USA, Ruskem (jehož sportovci kvůli dopingovému trestu nesmějí startovat pod svou vlajkou) a Čínou, hned za nimi by měli být domácí Japonci. Hvězdami mezi více než 11 tisíci sportovců by měli být srbský tenista Novak Djokovič, sportovní gymnastka Simone Bilesová z USA, její krajani z bazénu Katie Ledecká, Caeleb Dressel a třeba francouzský judista a Krpálkův soupeř Teddy Riner.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď