V Roxy vystoupí rytmická dvojčata Sly&Robbie

foto Ilustrační foto - Rytmická dvojčata Sly&Robbie

V letním programu klubu Roxy nemohou ani letos chybět oblíbené koncerty reggae. Pro začátek bude laťka nasazena hodně vysoko, v úterý se totiž na podiu představí jedni z nejslavnějších průkopníků houpavých rytmů - rytmická dvojčata Sly&Robbie se svojí novou kapelou Bunny Rugs. Pro toho, kdo by snad tyto dva slavné pány z Jamajky neznal, jedna malá nápověda: oba dva byly dlouholetými členy legendárních Black Uhuru.

Slavnou telepatickou dvojici tvoří bubeník Lowell "Sly" Dunbar a baskytarista Robbie Shakespeare, kteří se poprvé potkali v polovině 70. let. Když se Sly seznámil s baskytaristou Robbiem byly jeho rytmické inovace reggae bubnování už poznávacím znamením studia Channel One. Ani Robbie nebyl v té době rozhodně žádným zelenáčem, měl za sebou již mimo jiné spolupráci s Bobem Marleyem. Jelikož k sobě oba hudebníci chovali velikou úctu, netrvalo dlouho a rytmické "drum'n'bass" duo Sly & Robbie bylo skutečností. Kombinací svých neobyčejných talentů pak během krátké doby doslova zbořili svět. Společně vydali desítky alb a jejich rytmika se stala hnacím motorem bezpočtu songů spřáteleních interpretů - jeden odhad mluví dokonce o 200 000 písních.

Jejich prvním velkým projektem byla spolupráce se zpěvákem a autorem Peterem Toshem, s nímž nahráli celkem pět alb. Později založili svůj vysněný label Taxi, pod jehož křídla přijali Black Uhuru, k nimž se hudebně sami připojili, a tím vlastně vše začalo. Black Uhuru se staly během krátké doby patrně nejprogresivněji znějící reggae kapelou na Jamajce. Bylo to právě účinkování v Black Uhuru, které katapultovalo "The Riddim Twins" (jak se Sly&Robbiemu začalo říkat) do světa velké hudby. V 90. letech mimo jiné spolupracovali s takovými veličinami světové hudební scény jako jsou Joe Cocker, Mick Jagger, Bob Dylan, Maxi Priest, Cindy Lauper či Barry Reynolds.

Produkování dvojčatům nejde o nic hůře. Jako produkční tým se dají přirovnat k uragánu kreativity - od moderního dubu, přes raggae, až po dancehall. Za všechny kapely se kterými kdy spolupracovali jmenujme například seskupení Chaka Demus And Pliers, jež se navždy zapsalo do historie britské hitparády. Tři singly z jejich alba se totiž umístily v první pětce a celé album nakonec získalo platinovou desku.

A v čem vlastně vězí kouzlo dvojčat? Základem všeho je uhrančivý až hypnotický rytmus. O způsobu, jakým rytmus vnímají Sly&Robbie, není snadné mluvit. Rytmus v jejich podání je mechanicky přesný, připomíná pulsování lidského těla, či přírodní úkaz. Bubeník Sly předvádí věci, o kterých se může současným tanečním skupinám využívajícím pouze automatického bubeníka jenom zdát, Robbieho vlnící se basa k tomu přidává bohatý organický feeling. Dokonalá je zvláště jejich sehranost, pozorný posluchač má občas pocit, že mezi nimi musí fungovat snad nějaká telepatie. Ten, kdo před dvěma lety navštívil pražský koncert Black Uhuru, na kterém se dvojčata předvedla v plné parádě, jistě ví o čem je řeč...

Sly&Robbie and Bunny Rugs, experimentální prostor ROXY, úterý 13. července 20:00 hod

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 21. února 2019

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď