V Pardubickém kraji začala velká skicentra zasněžovat

foto Ilustrační foto - Provozovatelé Skiparku Červená Voda na Orlickoústecku pokračovali 11. prosince v zasněžování, o víkendu chtějí zahájit provoz pro veřejnost.

Dolní Morava (Orlickoústecko)/Karlovy Vary - Dva velké skiareály v Pardubickém kraji začaly zasněžovat a vše připravují na zahájení sezony. V Dolní Moravě na Orlickoústecku by první lyžaři mohli vyjet na svah v pátek 13. prosince. Ski Buková hora bude v provozu o týden později v sobotu 21. prosince. ČTK to řekli zástupci skicenter. Zasněžovat začaly i některé skiareály v Krušných horách.

"Teploty klesly na minus dva až minus pět stupňů. Porřebovali bychom chladněji, ale i tak jsme na plný výkon schopní zasněžovat," řekl obchodní manažer skiareálu Sněžník v Dolní Moravě Martin Palán. Loni středisko začalo zasněžovat o dva týdny dřív. Letos je tepleji.

Ski Buková hora také spustila sněžná děla. "Chceme mít na Vánoce otevřeno. Doufáme, že aspoň noční mrazy vydrží. Kolem 21. prosince bychom rádi otevřeli," řekl mluvčí skiareálu Petr Toman.

Obě střediska mají vody dostatek. Skicentra v regionu Králík odebírají vodu z Moravy, Březné a Šanovského potoka. Ski Buková hora čerpá v Červené Vodě z řeky, v Čenkovicích z nádrže. Podle Tomana musí areály do budoucna přemýšlet o nádržích, zásobárnách vody. Předloni bylo velké sucho a skicentra nemohla zasněžovat na plný výkon.

"Dotace ale na retenční nádrže vláda nepodpořila. Přitom je to cesta, jak udržet vodu v krajině, na jaře sníh na svazích roztaje. Uvidíme, jestli s tím Asociace horských středisek dokáže něco udělat, aby nás obhájila, je to koneckonců její práce," řekl Toman.

Některé skiareály v Krušných horách začaly zasněžovat

Lyžařské areály v Krušných horách začaly zasněžovat. O uplynulém víkendu spustil výrobu umělého sněhu Klínovec a další areály se postupně přidávají. Na intenzivní zasněžování se ale teprve čeká, až dlouhodobě klesnou teploty. Vzhledem k nejasné předpovědi počasí provozovatelé lyžařských středisek zatím nedokážou odhadnout, odkdy bude možné lyžovat, zjistila dnes ČTK.

Jako první začal zasněžovat nejvýše položený skiareál na Klínovci. "Teploty konečně klesly pod bod mrazu a v pátek odpoledne jsme zahájili zasněžování. Zasněžování pomůže nová sestava sněžných děl," uvedli provozovatelé areálu. Zasněžuje také nedaleký níže položený skiareál Novako na Božím Daru. Provozovatelé na svém facebookovém profilu zveřejnili fotografie ze zasněžování.

Na spuštění jsou připravena sněžná děla také v areálu na Bublavě. "Zahájilo se zasněžování, ale v současné době čekáme na nižší teploty, které mají v následujících dnech přijít, abychom mohli zase pokračovat," řekl provozovatel areálu Jiří Lhota.

Na lyžařskou sezonu se postupně chystá areál Skipot v Potůčkách, který také začal se zasněžováním. Podle provozovatele Marka Plachého se nyní čeká, až teploty výrazně klesnou. "Ideální by bylo, aby minimálně další čtyři noci byly minus tři stupně (Celsia)," řekl Plachý.

Podle předpovědi meteorologů se v Krušných horách v dalších dnech očekává mírné sněžení, noční teploty klesnou až pod minus čtyři stupně. Pro umělé zasněžování by se tak podmínky mohly brzy zlepšit.

V minulém roce stejně jako letos začal jako první zasněžovat Klínovec. Vzhledem k příznivým podmínkám ale mohli lyžaři již od 1. prosince využít lanovou dráhu a sjezdovku Dámská. Ostatní lanovky a sjezdovky se otevřely v dalších týdnech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď