V Mošnově přistál obří transportní letoun C-5 Super Galaxy

foto Na letišti v Mošnově na Novojičínsku přistál 18. září 2019 transportní letoun Lockheed C-5M Super Galaxy americké armády. Přivezl vrtulníky Bell UH-1Y Venom a Bell AH-1Z Viper.

Mošnov (Novojičínsko) - Na letišti v Mošnově na Novojičínsku ráno před 08:30 přistál americký obří transportní letoun C-5 Super Galaxy. Bude jedním z velkých lákadel víkendové akce Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR, na níž ho návštěvníci v modernizované verzi uvidí poprvé. Letadlo C-5M Super Galaxy má rozpětí křídel téměř 70 metrů a vejde se do něj až 130 tun nákladu, šest bojových vrtulníků AH-64 Apache nebo 345 vojáků. Může je přenést na vzdálenost přes 9000 kilometrů.

"Právě nám tady přistál největší sériově vyráběný transportní letoun na světě. Bude určitě jednou z hlavních atrakcí naší víkendové akce," řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Letoun je nejmodernější verzí největšího amerického letounu pro těžkou mezikontinentální leteckou přepravu. Dnes do Mošnova přepravil americké vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které budou pro návštěvníky akce zajímavé i tím, že v českém letectvu nahradí dosluhující vrtulníky Mi-24/35. Zatímco stroj UH-1Y mohli lidé v Mošnově vidět už loni, vrtulník AH-1Z bude na akci poprvé.

Video: V Mošnově přistál obří letoun C-5M Super Galaxy
18.09.2019, 14:00, autor: Vyplel Vlastimil, zdroj: ČTK/Video

Letoun C-5 byl na Dnech NATO v Mošnově poprvé před deseti lety, kdy tam zahájil éru velkých letadel. V modernizované verzi Super Galaxy ho tam ale lidé ještě neviděli. Návštěvníci budou mít navíc letos jedinečnou možnost vidět hned tři americké giganty: kromě C-5 to budou ještě strategický bombardér B-52, který v posledních letech patří mezi tradiční a velmi oblíbené účastníky Dnů NATO, a tankovací letoun KC-135.

Pavlačík řekl, že v Mošnově bude letos nejvíc velkých letounů za dobu trvání akce. "Hodně nás překvapila Kanada, která poprvé v České republice představí svůj tanker Polaris. Německo u nás po třech letech představí transportní letoun A400," uvedl.

Dny NATO, největší bezpečnostní přehlídka v Evropě, se nedaleko Ostravy uskuteční 21. a 22. září. Zúčastní se jich vojenské, záchranářské i bezpečnostní jednotky ze 17 zemí, speciální partnerskou zemí je Rumunsko. V 16 hodinách programu lidé uvidí 70 dynamických ukázek, zřejmě nejatraktivnějšími budou vystoupení tří akrobatických skupin - francouzské Patrouille de France, švýcarského PC-7 Teamu a finských Midnight Hawks. Vstup na akci je zdarma, loni ji navštívilo zhruba 220.000 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď