V Íránu byla po kritice režimu zadržena neteř duchovního vůdce Chameneího

foto Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí.

Teherán - Íránské úřady zadržely tento týden neteř duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Faríde Moradchaníová nahrála video, v němž kritizovala potlačování protestního hnutí v zemi a označila íránskou vládu za "vražedný režim, který zabíjí děti", informovala dnes agentura AFP.

Moradchaníová je známá bojovnice za lidská práva, která pravidelně vystupuje proti íránskému vedení a byla zatčena již počátkem letošního roku. Později byla propuštěna na kauci.

Bratr Moradchaníové na twitteru napsal, že jeho sestra byla opět zadržena 23. listopadu po předvolání na prokuraturu.

Na webu se začalo rychle šířit video, v němž Moradchaníová odsuzuje "zřetelný útlak", jemuž jsou Íránci vystavováni. Vyzývá také zahraniční vlády, aby přerušily veškeré vztahy s Teheránem kvůli násilnému potlačování demonstrací, při kterých lidé protestují proti represím autoritářského režimu.

"Nyní je načase, aby všechny svobodné a demokratické státy odvolaly své zástupce z Íránu a vyhostily představitele tohoto brutálního režimu ze svých zemí," prohlásila Moradchaníová.

Protesty v Íránu vypukly v polovině září poté, co zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

Íránská vláda proti účastníkům demonstrací tvrdě zasahuje. Podle úřadu OSN pro lidská práva (OHCHR) bylo při demonstracích zabito přes 300 lidí, včetně více než 40 dětí.

Nedávno zesnulý otec Moradchaníové, který byl ženatý s Chameneího sestrou, patřil k významným osobnostem íránské opozice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď