V havířském průvodu šlo Jihlavou asi 1000 lidí

foto Ulicemi Jihlavy prošel 22. června 2019 průvod účastníků setkání hornických měst a obcí ČR. Kromě členů jihlavského havířovského spolku v něm kráčeli kostýmovaní členové hornických spolků z dalších měst z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska.

Jihlava - Zhruba 1000 lidí v Jihlavě kráčelo v slavnostním havířském průvodu, který byl součástí 23. setkání hornických měst a obcí ČR. Na setkání se sjelo asi 50 hornických spolků se 700 členy z ČR, Německa, Polska i Ukrajiny. ČTK to dnes řekl Milan Kolář ze spolku Jihlavský havířský průvod.

Fotogalerie

Ulicemi Jihlavy prošel 22. června 2019 průvod účastníků setkání hornických měst a obcí ČR. Kromě členů jihlavského havířovského spolku v něm kráčeli kostýmovaní členové hornických spolků z dalších měst z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. V čele průvodu šel perkmistr v doprovodu své gardy a nosiče korouhve jihlavských horníků. V průvodu kráčely kostýmované postavy typické pro jihlavský průvod i členové spolků. V průvodu šlo i 200 dětí. "Je to dost vzácné samo o sobě, chodíme vzácně, je velmi pracné obléci a nažehlit oblečení na 200 dětí. Je to stoletá tradice a teď umocněná tím, že to bylo setkání hornických měst, které je tu jednou za deset let," řekl Kolář.

Ulicemi Jihlavy prošel 22. června 2019 průvod účastníků setkání hornických měst a obcí ČR. Kromě členů jihlavského havířovského spolku v něm kráčeli kostýmovaní členové hornických spolků z dalších měst z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. V průvodu šlo i 200 dětí. Havíři před procesím vystoupali z podzemí na Masarykově náměstí. První průvod prošel městem za tmy 21. června, druhý dnes. Průvod bude také součástí pouti ke svatému Jánu 23. června. Akce nabízí i koncerty, divadla nebo výstav. "Včera jsme šli večer, což bylo jedinečné, to jsme nikdy nechodili, za tmy. Byla to svatojánská noc, trošku Sen noci svatojánské. V ulicích euforie, nadšení, město žilo, lidé mi děkovali na ulicích. Nechal jsem na tom duši, ale rád. Dnes jsme šli z náměstí do parků a pivovaru, schovat se pod stromy," řekl Kolář.

Na havířský průvod upozorňuje i výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava. Ukazuje 22 originálních kostýmů, ve kterých lidé v průvodu chodili. Oděvy symbolizují typy postav, které v průvodu kráčely v roce 1899, kdy jeho upadající slávu obnovil Johann Haupt, majitel fotoateliéru a historik.

Ulicemi Jihlavy prošel 22. června 2019 průvod účastníků setkání hornických měst a obcí ČR. Kromě členů jihlavského havířovského spolku v něm kráčeli kostýmovaní členové hornických spolků z dalších měst z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Průvod odkazující na hornickou minulost města je na seznamu nejvýznamnějších projevů tradiční lidové kultury na Vysočině. Byl součástí oslav 1000. výročí domnělého založení Jihlavy v roce 1799. Po sto letech ale zvyk kostýmovaného průvodu zakončeného mší upadal. Renesanci prožil v roce 1899 a až do druhé světové války byl součástí kulturního dění ve městě. V roce 1944 procházel Jihlavou havířský průvod na dlouhou dobu naposledy. Konal se výjimečně na konci 50. a v 60. letech 20. století při oslavách Dne horníků. Jeho moderní etapa se začala psát v roce 1999, kdy ho obnovil spolek Jihlavský havířský průvod. Od té doby se koná pravidelně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď