V ČR přibylo turistů, desetina zahraničních využila sdílené ubytování

foto Turisté za deštivého počasí na Plečnikově vyhlídce v Jižních zahradách Pražského hradu - ilustrační foto.

Praha - V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve třetím čtvrtletí ubytovalo 7,4 milionu turistů, což bylo meziročně o 5,7 procenta víc. Počet přenocování stoupl o 4,3 procenta na 20,6 milionu noclehů. Trend rostoucí návštěvnosti se tak znovu potvrdil i v hlavní turistické sezoně. Zhruba desetina zahraničních turistů se ubytovala v ostatních ubytovacích zařízeních, kam spadá i Airbnb. Uvedl to Český statistický úřad.

Cizinci v ubytovacích zařízeních podle zemí a hosté v hromadných ubytovacích zařízeních v Česku (čtvrtletně od roku 2016).
Přibylo domácích i zahraničních hostů. Lidí z Česka přijelo meziročně o 7,5 procenta víc, zahraničních návštěvníků o 3,6 procenta. "Rezidentů se ubytovalo o 800.000 více než hostů ze zahraničí," uvedl ČSÚ. Z cizinců bylo tradičně nejvíc turistů z Německa - 589.000. Němci tak opět tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních v ČR, v porovnání s loňskem jejich počet stoupl o 2,6 procenta.

Na druhém místě skončili návštěvníci ze Slovenska, téměř 224.000 představovalo nárůst o 5,4 procenta. Čínských turistů přijelo přes 214.000, meziročně skoro o čtvrtinu víc. Přibylo také Poláků, Američanů a Britů. Nepatrně se naopak snížil počet hostů z Jižní Koreje a téměř o pět procent z Ruska. Návštěvníků z Ukrajiny se ubytovalo v Česku od začátku letoška už o téměř 46 procent víc než za celý loňský rok, hlavně ve tříhvězdičkových a lepších hotelech.

Hostů přibylo ve všech krajích České republiky. Nejvyšší přírůstek zaznamenal Karlovarský kraj, kde se ubytovalo o 13,5 procenta lidí víc než loni. Víc než desetiprocentní nárůst byl také ve Zlínském, Plzeňském, Moravskoslezském a ve Středočeském kraji. Tradičně nejvíc turistů zamířilo do Prahy, ve třetím čtvrtletí téměř 2,3 milionu, což je nárůst o 0,4 procenta.

Tržby poskytovatelů služeb, vývoj čtvrtletních hodnot od roku 2014.
Počet noclehů se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil u domácích turistů o 6,3 procenta, u zahraničních o 1,5 procenta. "Meziroční růst zaznamenaly téměř všechny kategorie ubytovacích zařízení, vyjma kategorie pětihvězdičkových hotelů," uvedl ČSÚ. Mezi regiony vzrostl počet přenocování nejvýrazněji v Plzeňském kraji o 11,4 procenta, především zásluhou cizinců. Noclehů ubylo pouze v Praze o 1,1 procenta.

Více hostů přenocovalo ve všech hlavních kategoriích ubytovacích zařízení kromě pětihvězdičkových hotelů, kde se celkový počet turistů meziročně snížil o 3,4 procenta. Naopak nejvyššího meziročního růstu dosáhly kempy, kam přijelo o 14,8 procenta více hostů.

Asociace hotelů a restaurací ČR letos upozornila, že nárůst zájmu o sdílené ubytování prostřednictvím aplikací jako Airbnb se začal projevoval v obsazenosti pražských hotelů. Pražští radní v září schválili návrh, podle něhož město bude chtít změnu zákona, která provozování sdíleného ubytování upraví. Loni se v Česku přes Airbnb ubytovalo 1,02 milionu hostů, což byl meziroční nárůst o polovinu. Uvedla to už dříve společnost Airbnb, která v Česku funguje od roku 2009. Na trhu působí například i společnosti Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 19. dubna 2019

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď