V ČR může být 1,3 mil lidí, kteří jsou kvůli znevýhodnění v tísni

foto Sociálně slabí lidé, sociálně vyloučená lokalita - ilustrační foto

Praha - V Česku může být až 1,3 milionu lidí, kteří se kvůli svým znevýhodněním dostávají do finančních potíží, nemohou sehnat místo, berou podřadnější práci, mají nepravidelný příjem, nedosáhnou na pomoc od státu či na cenově výhodnější půjčky. Ukázala to analýza, která je součástí projektu Neviditelní. Na tiskové konferenci ho představili jeho autoři. Spolupracují na něm Spotřebitelské fórum, Centrum ekonomických a tržních analýz CETA a poskytovatel nebankovních úvěrů Provident Financial.

Centrum CETA prozkoumalo dostupné ekonomické a sociologické studie. Podle výsledků stanovilo 13 ohrožených skupin "neviditelných". Společnost Ipsos pak vedla rozhovory s lidmi z každé skupiny. Výsledkem jsou doporučení pro osoby ve složitější situaci, firmy a stát.

Mezi "neviditelné" podle autorů patří studenti z chudých rodin, samoživitelky, mladé rodiny s dětmi, pracovníci v šedé ekonomice, nedobrovolně nezaměstnaní nad 50 let, postižení, chudé domácnosti, veteráni, farmáři, pracovníci neziskových organizací, senioři, menšiny a malí podnikatelé. Podle psychoterapeutky Kateřiny Brikciové lidé zažívají kvůli své náročnější situaci obavy, stres i frustrace.

"Naštvanost se může projevit ve volbách. Ovlivní to nás všechny. Téma (těchto lidí) je důležité nejen ve volebním roce. Politici by se mu měli věnovat celý volební cyklus," uvedl ředitel pro výzkum CETA Aleš Rod.

Jednou ze skupin jsou mladé rodiny s malými dětmi. Lidé často kvůli neplánovanému narození potomků nedokončili školu, nestihli vybudovat kariéru, nemají dost peněz a berou podřadnější i nejistou práci, popsal Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra. Podle výsledných doporučení by mladé domácnosti v potížích měly víc využívat sdílení věcí, komunitní služby či nábytkové banky. Stát by měl podporovat péči o předškolní děti, vzdělávání rodičů, otcovskou dovolenou, flexibilní práci i neziskové organizace, které poskytují pomoc. Řešit by měl také bytovou krizi a poskytovat by měl podporu adresněji. Zaměstnavatelé by zas měli podpořit pracovníka při získání kvalifikace, nabízet flexibilní práci či zprostředkovat hlídání nebo kroužky, shrnul Kruliš.

Informace k dalším čtyřem skupinám chtějí organizátoři představit postupně do poloviny srpna. Ke své kampani připravili i videa a web. Spolupracovat chtějí s neziskovými organizacemi, které se na pomoc ohroženým lidem zaměřují.

Záznam on-line tiskové konference, která představila společný projekt Neviditelní, můžete zhlédnout zde:

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Více informací naleznete na www.neviditelni.org

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 23. června 2021

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď