USA zakázaly vstup bývalému generálnímu prokurátorovi Slovenska

foto Ilustrační foto - Na Slovensku byl podle policie zadržen bývalý generální prokurátor Dobroslav Trnka (na snímku z 20. října 2010) v souvislosti se zneužíváním pravomoci.

Washington - Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka a jeho syn ode dneška nemají povolený vstup na půdu Spojených států. Oznámil to šéf americké diplomacie Antony Blinken, který proti Trnkovi a jeho synovi použil loňský zákon o ministerstvu zahraničí a zahraničních operacích. Generálního prokurátora Slovenska z let 2004 až 2011 viní z účasti na korupčním jednání. Trnka ve vlasti čelí obvinění ze zneužití pravomocí.

"Dnes oznamuji veřejné označení bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnky ze Slovenské republiky vzhledem k jeho účasti na významné korupci. (...) Kromě označení bývalého generálního prokurátora Trnky veřejně označuji jeho syna Jakuba Trnku. Tento krok činí jak bývalého generálního prokurátora Trnku, tak Jakuba Trnku nezpůsobilými ke vstupu do Spojených států," uvedl Blinken.

Postup vůči Trnkovi a jeho synovi podle Blinkena potvrzuje odhodlání USA bojovat proti korupci na Slovensku. "Ve své oficiální funkci slovenského generálního prokurátora byl Trnka zapojen do korupčního jednání, které podkopalo vládu práva a důvěru slovenské veřejnosti v demokratické instituce, činitele a veřejné procesy slovenské vlády," míní šéf americké diplomacie.

Trnka čelí na Slovensku obvinění ze zneužití pravomocí za to, že podle vyšetřovatelů zatajil nahrávku odposlechů v korupční aféře zvané Gorila. Policie na začátku února oznámila, že vyšetřování v případu ukončila a že spis bude předložen prokuratuře.

Zmíněná korupční kauza se týká podezření z uplácení politiků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta podobná tvrzení odmítá.

Nahrávka odposlechů v kauze Gorila, kterou pořídila slovenská tajná služba SIS, unikla do slovenských medií předloni na podzim. Kopii odposlechů se podle jiné uniknuté nahrávky z rozhovoru Trnky a kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera snažil Trnka s dalšími dvěma osobami prodat spolumajiteli Penty Jaroslavu Haščákovi. Z tohoto záznamu také vyplynulo, že Trnkův syn bydlí v bytě, který mohl být úplatkem pro bývalého generálního prokurátora.

Nahrávku z aféry Gorila si v Trnkově trezoru na generální prokuratuře podle dostupných informací uložil právě Kočner. Ten byl v jiném případu letos pravomocně odsouzen k dlouholetému trestu vězení, loni ho zase soud první instance zprostil obžaloby z objednání vraždy novináře Jána Kuciak.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď