USA zakázaly lety nad Irákem a Íránem, některé firmy mění trasy

foto Dopravní letadlo - ilustrační foto.

Washington/Dillí - Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zakázal americkým leteckým společnostem přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Učinil tak poté, co Írán v noci na dnešek raketami zaútočil na základny s americkými a dalšími koaličními vojáky v Iráku. Změnit trasy svých letů nad Blízkým východem kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční aerolinky, včetně české firmy Smartwings. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) oznámila, že aerolinkám doporučuje vyhnout se iráckému vzdušnému prostoru. Dodala, že jde o preventivní opatření a že situaci v regionu dále vyhodnocuje.

Změny tras, ke kterým přistoupily některé aerolinky, nemají na letecký provoz v Česku vliv, řekl ČTK mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. Dopady podle mluvčího Romana Pacvoně nezaznamenalo ani Letiště Praha. Trasy části letů ale upravily aerolinky Smartwings. "V reakci na nejnovější vývoj situace na Středním a Blízkém východě budou lety společnosti Smartwings z Prahy a Bratislavy do Salalah v Ománu vedeny po jiných letových trasách a mimo íránský a irácký vzdušný prostor," sdělila ČTK mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Pod Smartwings patří i ČSA, které ale podle ní lety přes íránský ani irácký vzdušný prostor neprovozují.

Australská letecká společnost Qantas až do odvolání pozmění trasu letu mezi Londýnem a australským Perthem, aby se vyhnula iráckému a íránskému vzdušnému prostoru. To bude znamenat, že trasa bude delší. Letadla tak budou muset vzít méně cestujících a naopak více paliva, protože zůstanou ve vzduchu o 40 až 50 minut déle.

Z evropských aerolinek německá Lufthansa a její dceřiné společnosti oznámily, že omezí lety v íránském a iráckém letovém prostoru. Přesměrovat lety se rozhodly i Air France-KLM a British Airways. Polské aerolinky LOT už v sobotu oznámily, že změní trasy a nebudou létat přes Írán.

Kvůli současným událostem nebude íránský prostor využívat ani malajsijská letecká společnost Malaysia Airlines. Společnost Singapore Airlines pak přesměruje své lety do Evropy tak, aby se vyhnula íránskému vzdušnému prostoru. Lety přesměrují i společnosti Air Canada nebo China Airlines, lety do Iránu a Íránu zrušily aerolinky Emirates a flydubai.

Rovněž turecké aerolinky Turkish Airlines oznámily, že dočasně ruší lety do Íránu i do Iráku. Podle nejmenovaného představitele aerolinek, kterého citovala agentura Anadolu, jde o preventivní opatření, které má trvat do čtvrtka 19:00 SEČ. Letouny turecké společnosti rovněž během této doby nebudou používat irácký ani íránský vzdušný prostor a pozmění trasy.

V reakci na rozhodnut FAA doporučilo indické generální ředitelství pro civilní letectví všem indickým komerčním aerolinkám vyhnout se vzdušnému prostoru Iráku, Íránu a nad Perským zálivem. Trasy změní také Vietnam Airlines a nejméně dvě kazašské letecké společnosti - Air Astana a SCAT - zvažují přesměrování nebo zrušení svých letů nad Íránem.

Ruská agentura pro letectví Rosaviacija vydala ruským leteckým společnostem oficiální doporučení, aby nelétaly nad vzdušným prostorem Íránu, Iráku, Perského a Ománského zálivu. Důvodem jsou rovněž bezpečnostní rizika.

Do Iráku zatím bez omezení létají katarské aerolinky Qatar Airways. Využití íránského a iráckého vzdušného prostoru je pro aerolinky důležité, protože mají od poloviny roku 2017 zakázané lety nad Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem.

Nad Perským zálivem, Irákem, Íránem a nad Ománským zálivem nesmějí přelétávat letadla registrovaná v USA, a to "kvůli zvýšené vojenské činnosti a rostoucímu politickému napětí", uvedl v úterý FAA. Podle úřadu hrozí, že letadla by mohla být chybně identifikována. Podobná omezení nejsou výjimečná a často mají preventivní charakter, aby se zabránilo záměně civilních letadel se stroji zapojenými do ozbrojeného konfliktu, poznamenala agentura AP.

Írán v noci na dnešek odpálil více než deset raket na nejméně dvě vojenské základny v Iráku. Podle agentury AFP v noci přelétávaly vojenské letouny nad Bagdádem.

Několik hodin po úderu se krátce po startu z teheránského letiště zřítil ukrajinský letoun. Nikdo ze 176 lidí na palubě neštěstí nepřežil. Ukrajinské aerolinky přestanou až do objasnění katastrofy létat nad Íránem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď