USA: Ukrajina může počítat s další pomocí, brzy dostane tanky Abrams

foto Americké tanky M1 Abrams.

Berlín - Spojené státy a spojenci poskytli Ukrajině na obranu před ruskou invazí pomoc za více než 76 miliard dolarů (přes 1,7 bilionu Kč) a s další dlouhodobou pomocí může Kyjev počítat. Na úvod dnešního jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu na americké základně Ramstein v Německu to prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin. Řekl rovněž, že Ukrajina již brzy dostane slíbené americké tanky M1 Abrams a že USA na svém území pomohou s výcvikem ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16.

"USA a další podporovatelé již poskytli Ukrajině obrannou pomoc za více než 76 miliard dolarů," řekl Austin. Uvedl, že státy kontaktní skupiny, která sdružuje pět desítek spojeneckých zemí s cílem koordinovat vojenskou pomoc určenou Ukrajincům, budou se zbrojní podporou pokračovat, aby Ukrajina dostala, co potřebuje.

"Čas není na straně ruského prezidenta Vladimira Putina, čas není nikdy na straně diktátorů a agrese," řekl americký ministr. Uvedl, že Ukrajinci a ukrajinská armáda svádějí tvrdé boje s ruskými jednotkami a že se jim daří stále postupovat.

"Putin se snaží demoralizovat ukrajinský lid, místo toho ale demoralizoval ruskou armádu," řekl Austin. Poukázal na to, že zatímco k Ukrajině a jejímu boji za demokracii se přiklonil Západ, Kreml hledá pomoc u autoritářských režimů v Íránu a v KLDR.

Výběr informací o amerických tancích Abrams (americký prezident Joe Biden  oznámil, že Spojené státy dodají Ukrajině 31 tanků M1 Abrams).

Šéf Pentagonu poděkoval několika evropským státům, mimo jiné Německu, Nizozemsku, Dánsku či Polsku, za výraznou pomoc Ukrajině v podobě moderních tanků Leopard 2A6, protivzdušné obrany a plánovaného poskytnutí stíhaček F-16. Stíhačky přislíbily Dánsko, Nizozemsko a Norsko, přičemž výcvik pilotů bude probíhat v několika zemích, mimo jiné v Dánsku, Rumunsku a Británii. Austin dodal, že USA se k výcviku ukrajinských pilotů připojí.

Kontaktní skupina se podle Austina musí ještě více zaměřit na podporu ukrajinské protivzdušné obrany včetně dodávek střel. "Musíme se snažit více. Vzdušná obrana chrání lidské životy," řekl. Ukrajina dosud dostala mimo jiné protivzdušné systémy Patriot a Iris-T SLM.

Americký ministr uvedl, že důležité je zajistit zásobování ukrajinských sil dělostřeleckou municí, kterou armáda potřebuje k udržení tempa bojů.

Dnešní jednání na základně Ramstein je první pro nového ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova, který nahradil Oleksije Reznikova. Výměna se odehrála na pozadí korupčních skandálů kolem nákupů pro válčící armádu, které provádělo ukrajinské ministerstvo obrany. Samotný Reznikov obviněním z úplatkářství nečelil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď