Umělci převezmou filmové ceny Český lev 7. března

foto Ilustrační foto - Podoba nové sošky filmového ocenění Český lev byla odhalena 15. února 2018 v Praze.

Praha - Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyhlásí své výroční ceny Český lev na galavečeru 7. března 2020 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Role moderátora se v přímém přenosu České televize zhostí herec Václav Kopta. Český lev dostal k nadcházejícímu ročníku nový vizuální styl odkazující k tradičnímu českému cibuláku. Nominace pro ceny ČFTA za rok 2019 budou vyhlášeny na tiskové konferenci 15. ledna. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Silvie Marková.

"Více než 300 renomovaných filmových profesionálů hodnotí v patnácti kreativních kategoriích hrané, animované a dokumentární filmy a ve dvou kategoriích televizní tvorbu," uvedla výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská. "Patnáctičlenné prezidium ČFTA pak oceňuje každoročně mimořádný přínos české kinematografii a může udělit i cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize," dodala.

Letošní 26. ročník filmových a televizních cen Český lev opanovala chlapecká roadmovie Všechno bude režiséra slovinského původu Olma Omerzua. Film získal šest Českých lvů včetně ceny za nejlepší film, nejlepší režii, scénář i herecké výkony Elišky Křenkové a Jana Františka Uhera ve vedlejších rolích. Nejvíce Českých lvů, rovný tucet, si dosud odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016. O jednoho méně získal tři roky předtím Hořící keř Agnieszky Hollandové. Nejúspěšnější herečkou mezi akademiky je Anna Geislerová s pěti Českými lvy, mezi muži pak vede Ivan Trojan se šesticí sošek.

ČFTA byla založena v roce 1995, v roce 2013 prošla transformací na zapsaný spolek. Jejím hlavním cílem je podporovat a propagovat české kinematografické umění v Česku i v zahraničí a vytvářet podmínky pro rozvoj českého filmu. Uděluje českou filmovou cenu Českého lva a nominuje české filmy či dokumenty na ceny americké Akademie filmového umění a věd. ČFTA má 312 členů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď