Ukrajinské úřady vyzvaly obyvatele města Avdijivka k evakuaci

foto Ukrajinský policista u trosek domů v Avdijivce zničených ruskými útoky. 7. března 2023.

Kyjev - Ukrajinské úřady dnes vyzvaly obyvatele města Avdijivka, aby se evakuovali. Město tvoří jeden z opěrných bodů ukrajinské obrany v Doněcké oblasti, v důsledku postupu ruských vojsk mu podobně jako u Bachmutu hrozí obklíčení.

"Místní úřady znovu doporučují místním obyvatelům, aby neriskovali své životy a životy svých příbuzných, a evakuovali se do bezpečnějších oblastí Ukrajiny," uvádí se v prohlášení ukrajinského ministerstva pro reintegraci okupovaných území.

Avdijivka leží asi 20 kilometrů severně od Doněcku a poblíž frontové linie se nachází od roku 2014, kdy na východě Ukrajiny vypukl ozbrojený konflikt mezi Moskvou podporovanými separatisty a ukrajinskou armádou. V posledních třech týdnech zaznamenaly ruské síly územní zisky severně a jižně od Avdijivky a městu s předválečnou populací zhruba 35.000 lidí hrozí obklíčení.

Podle dnešního hodnocení britského ministerstva obrany se situace u Avdijivky vyvíjí podobně jako ta u severněji položeného Bachmutu. "Ukrajinské síly pokračují v organizované obraně, ale jejich zásobovací linie na západě stále více ohrožuje ruská obkličovací operace," dodalo ministerstvo.

Avdijivka je po měsících bojů z velké části zničena. Podle webu Suspilne ve městě zůstává stále přes 2000 civilistů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď