Ukrajinci odrážejí ruské útoky. Podle ISW Putin počítá s dlouhou válkou

foto Bytový dům v ukrajinském Bachmutu hořící po ruském útoku, 7. prosince 2022.

Kyjev - Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj serveru Politico řekl, že věří v mír v příštím roce. Válka Ruska proti Ukrajině dnes pokračuje 288. dnem.

Na frontu u města Svatove, kde v předchozích dnech útočila ukrajinská vojska, byly nejspíše přemístěny jednotky ruské 1. gardové tankové armády. Tato armáda utrpěla těžké ztráty při zářijovém ústupu z Charkovské oblasti, mezitím ji sice doplnili zmoblizovanými vojáky, ale i tak zůstává pod tabulkovým stavem 25.000 mužů, upozornila britská vojenská rozvědka. Ruské síly také dokončily výstavu téměř nepřerušované obranné linie na 60 kilometrech od Svatove po ruskou hranici. Hloubka této obrany a její odolnost však zůstávají nejasné. Efektivnost 1. gardové tankové armády a dalších jednotek budou značně záviset na vzájemné součinnosti a na podpoře z týlu, míní Londýn.

ISW vychází z rozboru Putinova středečního vystoupení před jeho poradci pro lidská práva, kdy hovořil o výbojích cara Petra Velikého i svých vlastních. Připustil, že "speciální vojenská operace", jak Kreml nazývá válku proti Ukrajině, je "dlouhodobý proces" a jeho výsledek by mělo být získání nových území.

"Putin se přirovnal k ruskému caru Petrovi I., když poznamenal, že Rusko nyní ovládá Azovské moře, o které Petr Veliký také bojoval," poznamenávají experti. "Zmínky o dějinách ruské říše otevřeně ukazují nynější Putinovy cíle na Ukrajině jako zjevně imperialistické a stále ještě maximalistické. Putin chystá ruskou veřejnost k dlouhé vyčerpávající válce na Ukrajině, kterou potřebuje k ovládnutí dalšího ukrajinského území," míní.

Analytici ISW také poukazují na první nasazení dronů íránské výroby proti Ukrajině po třítýdenní pauze. Usuzují, že Rusové nejspíše dokázali drony přizpůsobit zimním podmínkám, a tak se dá předpokládat v nejbližší době jejich častější použití při útocích proti ukrajinské infrastruktuře. Rusko podle ISW stále více využívá íránské výrobky kvůli vyčerpání zásob vlastních přesných zbraní.

Zelenskyj, kterého server Politico označil za nejvlivnějšího člověka v Evropě, při této příležitosti vyjádřil naději, že míru se podaří dosáhnout již v příštím roce. "Věřím, že Ukrajinci budou nejvlivnější i příští rok, ale už za míru," řekl Zelenskyj v předem natočeném videu. "Ukrajinská armáda, která nás všechny chrání na svých bojištích, je jednička,“ dodal a poděkoval "všem našim přátelům v Evropě, kteří nám pomáhají udržovat stabilitu" a "pomáhají milionům lidí přežít tuto hroznou dobu".

Ukrajinské síly za uplynulý den zabily 340 ruských vojáků a zničily dva tanky a dva drony, uvedl ukrajinský generální štáb. Rusko podle jeho odhadu od začátku války přišlo o více než 93.000 vojáků.

Tvrzení stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Z vojenské základny v Rusy okupovaném Berďansku byly hlášeny výbuchy

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď