Ukrajinci kvůli nezákonnému použití techniky zatkli občana ČR

foto Věznice, vězení, ostnatý drát, plot - ilustrační foto.

Kyjev/Praha - Na Ukrajině byl v pondělí kvůli podezření z nezákonného použití technických prostředků zadržen muž z České republiky. Kyjevský soud dnes rozhodl, že bude propuštěn z cely předběžného zadržení po zaplacení kauce, která odpovídá zhruba 4500 eurům (asi 115.000 Kč). ČTK to řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Server Info.cz s odvoláním na důvěryhodné zdroje napsal, že zadrženým je bývalý vysoký důstojník někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Vokál, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podezírá z několika trestných činů.

"Česká ambasáda v Kyjevě řeší konzulární případ jednoho zadrženého Čecha, zadržen byl v pondělí večer. S dotyčným i jeho rodinou jsme v kontaktu," uvedla Valentová a doplnila, že českou diplomacii o zadržení informovala ukrajinská bezpečnostní služba.

Po propuštění na kauci má muž zůstat na Ukrajině, rozhodl soud. "Dotyčný Čech by po dobu dvou měsíců neměl vycestovat z Ukrajiny a měl by být k dispozici k provádění různých úkonů při vyšetřování," řekla Valentová. U soudu muže zastupoval nejen úředně přidělený advokát. "Měl už k dispozici svého vlastního advokáta, kterého pomáhala zajistit naše ambasáda," doplnila mluvčí. Jednání bylo veřejné, tlumočení bylo zajištěno soudem, řekla také s odkazem na informace od české konzulky, která byla u soudu přítomna.

Podle serveru Info.cz je dotyčným mužem někdejší detektiv protimafiánského útvaru Vokál, jehož zatčení na Ukrajině souvisí s jeho současnou aktivitou v oblasti bezpečnosti, kterou ani po svém stíhání v Česku neopustil.

Počátkem dubna GIBS navrhla obžalovat Vokála ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že vyzradil informace o policejní razii v kauze Vidkun, týkající se podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky. Vedle toho Vokál čelí obvinění, že mezi roky 2010 a 2015 poskytoval lidem z podsvětí informace ze spisů protidrogové centrály nebo informace z policejních databází o šéfovi společnosti ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi. Prý také pomohl zdržet zátah policie proti údajným vyděračům nebo zařídit povolení k pobytu pro přítelkyni jedné z vlivných postav podsvětí.

Server Info.cz dnes také uvedl, že spolu s Vokálem ukrajinské bezpečnostní složky zadržely údajně i českého diplomata, který byl ale následně vzhledem ke svému diplomatickému statusu propuštěn. Zadržení diplomata ovšem Valentová nepotvrdila, ministerstvo podle ní takovou informaci nemá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď