Ukrajina i Rusko tvrdí, že za 24 hodin u Bachmutu padly stovky protivníků

foto Ilustrační foto - Ukrajinští vojáci střílí u Bachmutu ze samohybné houfnice směrem k ruským pozicím, 7. března 2023.

Kyjev/Moskva - Ukrajina i Rusko tvrdí, že za 24 hodin v Bachmutu a okolí padly stovky vojáků protivníka. Podle Kyjeva zahynulo 221 proruských sil a dalších více než 300 utrpělo zranění, podle Moskvy na širší frontové linii v Doněcké oblasti zemřelo až 210 Ukrajinců. O prohlášeních obou stran, která se nedají nezávisle ověřit, informuje dnes agentura Reuters.

Rusko, které před více než rokem válku vyvolalo, sice neupřesnilo počet mrtvých Ukrajinců přímo v Bachmutu, který se stal dějištěm jedné z nejkrvavějších a nejdelších bitev války na Ukrajině. Obě strany ale připouštějí, že v oblasti přicházejí o hodně vojáků. Zpravodajská televize CNN nedávno uvedla, že podle některých odhadů je poměr ztrát v bojích o Bachmut až 7:1 v neprospěch Ruska

Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny za poslední dny převzali kontrolu nad většinou východní části tohoto ukrajinského města, uvedlo v sobotní analýze bojů na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Frontová linie se tam podle něj nyní nachází v centru města - u řeky Bachmutky.

Ukrajinský generální štáb hlásí odražení 92 ruských útoků za poslední den

Ruská invazní armáda nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných akcí ve směrech na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske, uvedl dnes ve svém ranním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ten zároveň tvrdí, že ukrajinští obránci v těchto místech odrazili 92 nepřátelských útoků. Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední zprávě o situaci na bojišti píše, že ruské síly v sobotu nedosáhly žádného potvrzeného postupu v Bachmutu.

"Ukrajinské a ruské zdroje nadále hlásí těžké boje ve městě, ale bojovníci Wagnerovy skupiny jsou pravděpodobně stále více sevřeni v městských oblastech, jako je průmyslový komplex AZOM, a proto je pro ně obtížné dosáhnout významnějšího postupu," uvádí ISW.

Institut zmínil závod na zpracovávání kovů AZOM také ve své předchozí zprávě - záběry zveřejněné 10. března podle něj naznačují, že ruské síly postoupily na nové pozice v severozápadním Bachmutu do vzdálenosti 800 metrů od závodu AZOM. Ruští vojenští blogeři přitom tvrdili, že žoldnéři Wagnerovy skupiny už do komplexu vstoupili, podotkl ISW.

Ve své poslední zprávě dále institut cituje mluvčího východního uskupení ukrajinských sil Serhije Čerevatého, který podle něj v sobotu uvedl, že boje v Bachmutu byly tento týden intenzivnější než v předchozích dnech. Čerevatyj podle agentury Reuters v sobotu uvedl, že v bitvě o východoukrajinské město bylo zabito nebo zraněno za den přes 500 vojáků. Z jeho vyjádření nebylo jasné, zda jde o páteční ztráty nebo posledních 24 hodin, podotkl Reuters. Dnes ukrajinský generální štáb oznámil, že celkem obránci země "zlikvidovali" za sobotu 1090 ruských vojáků.

Reuters rovněž upozornil na sobotní vyjádření ruského ministerstva obrany, podle kterého bylo podél frontové linie v Doněcké oblasti zabito za den přes 200 ukrajinských vojáků. Dnes Moskva tvrdila, že tam za 24 hodin ruská armáda "zlikvidovala" přes 220 ukrajinských vojáků. "Na doněckém směru... bylo za den zničeno přes 220 ukrajinských vojáků, bojové vozidlo pěchoty, tři obrněná bojová vozidla, sedm aut a také houfnice D-30," sdělil podle agentury TASS mluvčí ruského resortu obrany Igor Konašenkov.

Kyjev i Moskva dlouhodobě tvrdí, že v bitvě o Bachmut zabily značné množství nepřátelských vojáků. O vlastních ztrátách neinformuje pravidelně ani jedna strana konfliktu, naopak ztráty v řadách nepřítele hlásí prakticky denně. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Britské ministerstvo obrany v sobotu ve své analýze vývoje bojů na Ukrajině uvedlo, že žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny za poslední dny převzali kontrolu nad většinou východní části Bachmutu. Frontová linie se tam podle něj nyní nachází v centru města - u řeky Bachmutky. Z místa se podle něj stala "vražedná zóna", jelikož ukrajinští obránci mohou vést palbu z opevněných budov na západě města, který mají stále pod kontrolou.

Šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin hlásil ovládnutí východní části Bachmutu, který se Rusové snaží dobýt už řadu měsíců a stal se jedním z hlavních ohnisek současných bojů, před několika dny.

"V bachmutském směru nepřítel nepřestal útočit na město Bachmut," uvádí dnes velení ukrajinských ozbrojených sil, které dále píše, že ruské jednotky v blízkosti tamní části frontové linie ostřelovaly řadu obcí.

"Na kupjanském a lymanském směru nepřítel udržoval významnou vojenskou přítomnost v oblastech hraničících s Ukrajinou, aby zabránil přesunu našich jednotek do jiných oblastí," uvedl dnes dále ukrajinský generální štáb s poznámkou, že invazní síly se na některých místech v této lokalitě neúspěšně pokusily prolomit ukrajinskou obranu. Neúspěšné ruské útoky hlásí i z okolí Avdijivky či Marjinky.

Ukrajinský generální štáb mimo jiné informuje rovněž o sobotním ruském ostřelování Chersonu, při kterém podle něj zahynuli dva civilisté a tři lidé utrpěli zranění. Ukrajinské úřady v sobotu informovaly o ruském ostřelování, které podle nich zabilo tři lidi a dva zranilo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď