Tentokrát vám představíme udržitelný přístupu k hospodaření s přebytečnou dešťovou a sněhovou vodou, jak v širším kontextu, tak na praktických příkladech ze Švédska. Modro-zelená infrastruktura propojuje systémy hospodaření s dešťovou vodou a zelení ve městech, zlepšuje mikroklima a snižuje dopady klimatických změn. Mnohdy relativně jednoduchá opatření snižují rizika velkých škod v případě nečekaných extrémních výkyvů počasí.
Podnětnou diskuzi můžete sledovat zde:
Tradiční způsoby hospodaření s dešťovou vodou zahrnují její odvádění prostřednictvím infrastruktury jako jsou například kanalizace. Stále více jsou však za potřebí udržitelnější přístupy využívající nejrůznější opatření tzv. modro-zelené infrastruktury. Integrovaný systém dešťové vody by mohl sestávat z přírodních opatření jako jsou zelené střechy, zelené zahrady v kombinaci s dalšími uměle vytvořenými opatřeními, jakými jsou například podzemní infiltrace nebo/a detenční a retenční nádrže apod.
Více si o modro-zelené infrastruktuře můžete přečíst také ve zprávě společnosti Sweco Urban Insight (pouze v anglickém jazyce).
V panelové diskuzi vystoupili:
- Vladimír Havlík, Sweco Hydroprojekt
- Fredrik Ohlse, Sweco Švédsko
- Milan Suchánek, DHI
S krátkým úvodem od Radky Vladykové, výkonné ředitelky Svazu měst a obcí ČR, debatu moderoval Tomáš Janeba, prezident ARI.