Události kolem očkování proti covidu a testování na koronavirus v ČR

foto Očkování vakcínou proti koronaviru - ilustrační foto.

Výběr událostí kolem očkování proti nemoci covid-19 a testování na koronavirus v Česku:

Očkování proti covidu-19 v ČR:

2020:

27. prosince - V Česku se začalo s očkováním proti nemoci covid-19. První dávky vakcíny od firem Pfizer a BioNTech v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) dostali premiér Andrej Babiš (ANO) a veteránka Emilie Řepíková. Za první dva dny bylo očkováno asi 3000 lidí.

2021:

12. ledna - Do ČR dorazilo prvních 8400 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Dostala je Fakultní nemocnice Ostrava, která je rozdělila do domovů seniorů a sociálních zařízení v Moravskoslezském kraji.

15. ledna - Byl spuštěn registrační systém na očkování proti koronaviru pro lidi nad 80 let, spuštění provázel velký zájem i technické problémy.

18. ledna - Vláda schválila vybudování velkokapacitního očkovacího centra v O2 universum v pražské Libni, otevřelo se 3. května. Zvláštní očkovací centra budovala většina krajů.

26. ledna - Registr k očkování proti covidu-19 začal fungovat i pro zdravotníky.

6. února - Do Česka dorazila první dodávka vakcíny od firmy AstraZeneca.

10. února - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) přijal první hlášení o úmrtí člověka, které mohlo souviset s vakcínou proti covidu-19. K 8. červnu SÚKL evidoval 78 obdobných případů, ve všech jde o podezření.

27. února - Registrovat se mohli začít zaměstnanci škol, a to učitelé i nepedagogičtí pracovníci. Přednostní právo přihlásit se měli do 28. března.

1. března - K očkování se mohli začít hlásit lidé nad 70 let.

3. března - Hrad oznámil, že prezident Miloš Zeman požádal na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) Čínu o dodávku čínské vakcíny Sinopharm. Zeman podle mluvčího již dříve požádal Rusko o tamní vakcínu Sputnik V. Látky Sinopharm ani Sputnik V nejsou schváleny pro použití v zemích Evropské unie. Sinopharm schválila Světová zdravotnická organizace (WHO) na začátku května k nouzovému použití.

23. března - Alespoň jednu dávku vakcíny dostal více než milion lidí.

24. března - Systém pro registraci se otevřel pro pacienty s vážnými chronickými nemocemi, kteří získali doporučení od ambulantních specialistů. Jejich kódy platily do konce dubna.

29. března - Registrace se otevřela pro zaměstnance superkritické infrastruktury a vybrané policisty a hasiče.

30. března - Rada vlády pro zdravotní rizika podpořila posun druhé dávky očkování, vakcíny Pfizer a Moderna budou podané po 42 dnech. Dosud se očkovalo druhou dávkou po vakcíny Pfizer/BioNTech po 21 a Moderny po 28 dnech. U látky AstraZeneca zůstal druhý termín po dvanácti týdnech.

7. dubna - Do registru se mohli začít hlásit zaměstnanci sociálních služeb.

- Prezident Zeman při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera řekl, že odvolaný ministr Jan Blatný blokoval přísun vakcín do Česka (v EU neschválených vakcín z Ruska a Číny), a je tak spoluodpovědný za zemřelé na covid-19.

10. dubna - Zdravotníci v Česku aplikovali přes dva miliony dávek vakcíny.

14. dubna - K očkování proti covidu-19 se začali hlásit lidé, kterým je mezi 65 a 69 lety.

- Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že odletí do Moskvy jednat o dodávkách vakcíny Sputnik V, cestu později zrušil. Označil ji za zastírací manévr kvůli postupu ČR po zveřejnění informací, že za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli agenti ruských tajných služeb.

21. dubna - Ministerstvo zdravotnictví spustilo distribuci jednodávkových vakcín Johnson & Johnson.

23. dubna - Internetová registrace se otevřela pro lidi ve věku 60 až 64 let.

26. dubna - Vicepremiér Hamáček řekl, že ČR by měla očkování zvládnout schválenými vakcínami, nebude tedy nutné hledat alternativy jako Sputnik V.

28. dubna - Registrovat se mohli začít zájemci ve věku 55 až 59 let.

1. května - Počet lidí s ukončeným očkováním přesáhl milion, minimálně jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel.

3. května - Registrace se otevřela pro vysokoškolské pedagogy a pro takzvané pečující osoby, tedy lidi pobírající příspěvek na péči třetího nebo čtvrtého stupně.

5. května - K očkování se začali registrovat lidé ve věku 50 až 54 let.

11. května - Otevřela se registrace k očkování pro lidi ve věku od 45 let.

17. května - K očkování se mohli začít registrovat lidé ve věku 40 až 44 let.

21. května - Vláda schválila, že jako potvrzení o bezinfekčnosti bude od 24. května stačit doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19, dosud se uznávalo jen dokončené očkování.

24. května - K očkování se mohli začít registrovat lidé ve věku 35 až 39 let.

26. května - K očkování se mohli začít registrovat lidé ve věku 30 až 34 let.

- Poprvé bylo přes 100.000 očkovaných za den. Premiér Babiš původně v polovině března mluvil o tom, že Česko dosáhne 100.000 očkovaných denně po Velikonocích.

27. května - Součet všech vykázaných očkování přesáhl pět milionů.

4. června - K očkování se mohli začít registrovat lidé ve věku od 16 do 29 let.

9. června - Ministerstvo zdravotnictví doporučilo vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson neočkovat mladší 60 let.

12. června - Ukončené očkování měly přes dva miliony lidí ze zhruba 8,5 milionu, kteří mají na vakcínu nárok. Celkem bylo dosud podáno 6,436.606 dávek vakcíny, alespoň jednu dávku dostalo téměř 4,4 milionu lidí.

20. června - Počet lidí s ukončeným očkováním překonal hranici 2,5 milionu. Celkem bylo podáno 7,188.882 milionu dávek vakcín, aspoň jednu dávku vakcíny dostalo zhruba 4,7 milionu obyvatel.

- Dětem mezi 12 a 15 lety se podle premiéra Babiše registrace k očkování otevře 1. července. Do center, kde bude přítomen pediatr, děti doprovodí rodiče.

25. června - Od tohoto data se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu-19. Dosavadní lhůtu, která jim bránila v rezervaci termínu očkování, ministerstvo zrušilo.

27. června - Druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 se lidé budou moci nechat očkovat už po 34 dnech, uvedl premiér Babiš. Dosud byl u látky Pfizer/BioNTech interval mezi první a druhou dávkou 38 až 42 dnů.

28. června - Počet lidí s ukončeným očkováním překonal tři miliony. Celkem bylo podáno 7,855.246 milionu dávek vakcín, aspoň jednu dávku dostalo za půl roku 4,9 milionu lidí.

1. července - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že jedna dávka očkování proti covidu-19 už nebude stačit pro prokázání bezinfekčnosti, dostatečné budou až dva týdny po druhé dávce. Změna začne platit od pátku 9. července.

 

Testování na koronavirus v ČR:

27. ledna 2020 - Podle údajů ministerstva zdravotnictví byly provedeny první dvě desítky testů na nový typ koronaviru, všechny byly negativní.

1. března 2020 - Testy odhalily první tři případy nákazy koronavirem (v ten den bylo testováno 11 lidí, celkový počet testů činil 211).

15. června 2020 - Celkový počet provedených PCR testů přesáhl půl milionu.

8. září 2020 - Počet provedených PCR testů přesáhl milion.

27. října 2020 - Denní počet PCR testů dosáhl rekordních 47.498 (odhaleno bylo 15.665 případů).

4. listopadu 2020 - Začalo platit nařízení o plošném antigenním testování klientů a zaměstnanců v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb. Testovací sady ale do řady míst dorazily až zhruba o týden později.

5. listopadu 2020 - Počet provedených PCR testů přesáhl 2,5 milionu.

4. prosince 2020 - Bylo zahájeno dobrovolné testování pedagogů antigenními testy.

16. prosince 2020 - Začalo plošné dobrovolné testování na koronavirus antigenními testy. Lidé je zdarma mohli podstoupit každých pět dní.

29. ledna 2021 - Ministerstvo zdravotnictví zkrátilo lhůtu mezi bezplatnými antigenními testy na tři dny.

16. února 2021 - Celkový počet provedených PCR testů přesáhl pět milionů.

3. března 2021 - Ve firmách nad 250 pracovníků začalo povinné antigenní testování zaměstnanců. Povinné testování u zaměstnanců je vyžadováno jednou týdně.

5. března 2021 - Povinné testování začalo u firem s 50 až 249 zaměstnanci, také u menších firem musí být pracovníci testováni jednou týdně.

10. března 2021 - Povinné testování začalo platit i pro veřejný sektor, a to pro úřady s 50 a více pracovníky.

15. března 2021 - Vláda rozhodla, že povinné testování bude platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců.

23. března 2021 - Testování začalo být povinné též na úřadech a institucích s méně než 50 zaměstnanci. Povinné testování začalo být povinné i pro školy fungující pro děti pracovníků integrovaného záchranného systému a dalších vybraných profesí.

6. dubna 2021 - Povinné testování se rozšířilo na firmy do deseti zaměstnanců a živnostníky, kteří se při práci setkávají se třetími osobami.

- Byl proveden rekordní počet testů, 383.269 (z toho 25.682 PCR a 357.587 antigenních).

12. dubna 2021 - Do škol se rotačním způsobem vrátili žáci prvního stupně ZŠ, podmínkou bylo testování dvakrát týdně. Později se za podmínky testování (v případě PCR testů stačí jednou za dva týdny, u antigenních jednou týdně) začali vracet i studenti zbylých škol, prezenční výuka se plně obnovila ode dneška.

3. května 2021 - Vláda potvrdila, že povinné testování jednou týdně bude ve firmách, v neziskových organizacích či na úřadech pokračovat zatím do konce června.

20. května 2021 - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného nařizuje preventivní testy. Podobně už dříve postupoval u návrhů na zrušení povinného testování ve školách nebo u zaměstnanců.

24. května 2021 - Vláda rozhodla, že lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Dosud byly antigenní testy hrazeny každé tři dny, PCR test musel předepsat lékař nebo hygienik.

7. června 2021 - Ministr Vojtěch řekl, že k prokázání bezinfekčnosti budou od následujícího dne všude platit všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení.

8. června 2021 - Vláda rozhodla, že od 1. července nebude povinné pravidelné testování na koronavirus v zaměstnání ani u živnostníků.

28. června 2021 - NSS dvěma rozsudky zrušil některé články mimořádného opatření, které ukládaly povinnost testovat na covid-19 pracovníky firem do deseti zaměstnanců a osoby samostatně výdělečně činné. Povinnost by tak jako tak skončila 30. června.

1. července 2021 - Vláda rozhodla, že test bude nutný při návratu do ČR ze všech zemí. Zaměstnavatelé současně nesmějí vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu.

- Celkový počet provedených testů se blíží 30 milionům, z toho přes osm milionů PCR a téměř 22 milionů antigenních.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 15:00 10°C

Celá předpověď