Tradiční japonské Divadlo kjógen v Senátu - video

foto Ilustrační foto - Vystoupení českého Divadla kjógen v Japonsku, 2008.

Praha - Senát se do oslav 100. výročí česko-japonských vztahů zapojilo představením tradičního japonského komediálního divadla, které bylo od 18:00 živě přenášeno z Valdštejnské zahrady. Frašku odehrála česká divadelní skupina Divadlo kjógen.

Představení zahájili předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a japonský velvyslanec Šimazaki Kaoru.

Diplomatické vztahy mezi Japonskem a tehdejším Československem byly navázány v roce 1920. Celý letošní rok si v České republice a v Japonsku připomínáme 100 let vzájemných vztahů a chystané představení je vyvrcholením oslav tohoto významného jubilea.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

„Kvůli koronaviru v letošním roce bohužel nelze pořádat události pro velký počet lidí. Když jsme sledovali, s jakým nasazením Češi od března přesouvali koncerty či filmové festivaly online, uvědomili jsme si jednu věc: není třeba omezovat počet lidí, kteří s námi budou slavit toto důležité výročí. Všichni mohou pomocí chytrých telefonů nebo počítačů odkudkoliv sledovat skvělé představení v podání Divadla Kjógen. Prožijte proto s námi večer plný smíchu a věnujte své myšlenky dosavadní stovce let, které Česká republika a Japonsko strávily ve vzájemném přátelství,“ vzkazuje všem velvyslanec Japonska v České republice Shimazaki Kaoru.

Vystrčil uvedl, že česká divadelní skupina Divadlo kjógen je svým způsobem světový unikát. "Zprostředkovává českým divákům japonskou mezihru, komickou frašku kjógen, vkládanou původně mezi vážné obřadní hry Nó. Vytvořila tak svébytný a specifický divadelní útvar, který je nám velmi blízký," uvedl Vystrčil.

Divadlo kjógen existuje po dvě desetiletí pod vedením členů rodu Šigejama Sengoró, který se tradičnímu žánru kjógen věnuje už po generace, sdělila Nguyen. Soubor odehrál stovky představení v Česku i v zahraničí. V roce 2016 byly jeho umělecké zásluhy doceněny i v Japonsku, kde získal prestižní cenu Saikašó. Divadlo kjógen hraje v češtině, jeho podání japonského tradičního repertoáru je však dle odborníků zcela autentické, dodala senátní tisková tajemnice.

Živý přenos představení byl k dispozici bezplatně i na webu a facebookové stránce Velvyslanectví Japonska v České republice a po jeho skončení zůstal k dispozici v archivu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 14. června 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď