Tlak Západu posiluje rusko-čínské vztahy, řekl v Pekingu Mišustin

foto Ruský premiér Michail Mišustin (vlevo)se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, 24. května 2023, Peking.

Peking - Tlak ze strany Západu posiluje vztahy Ruska a Číny, prohlásil podle agentury AP ruský premiér Michail Mišustin při schůzce se svým čínským protějškem Li Čchiangem v Pekingu. Předseda ruské vlády se později setkal také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten slíbil pokračující "pevnou podporu" Číny Moskvě a uvedl, že obě země by měly dále rozšířit hospodářskou a obchodní spolupráci, zvláště v energetice.

"Čína je připravena pokračovat v pevné vzájemné podpoře v otázkách základních zájmů," řekl čínský prezident. Peking podle Sia rovněž usiluje o otevřenější regionální trh a chce spolupracovat s Ruskem a zeměmi Eurasijské ekonomické unie na společném budování nové Hedvábné stezky, která je formou ekonomické diplomacie Pekingu.

Předseda čínské vlády Li Čchiang svému ruskému protějšku řekl, že trend vývoje spolupráce mezi Čínou a Ruskem je zatím dobrý a objem vzájemných investic je také na vzestupu. Peking chce podle něj pozvednout pragmatickou spolupráci s Ruskem na novou úroveň. Čínské firmy často zaujaly na ruském trhu místo po těch západních, které se z něho stáhly kvůli ruské agresi proti Ukrajině.

Mišustin ve svém vyjádření na úvod jednání s Liem konflikt na Ukrajině nezmínil a zaměřil se místo toho na posilování vzájemných vztahů Pekingu a Moskvy, které jsou podle něj již nyní na "bezprecedentně vysoké úrovni".

Ruský premiér Michail Mišustin (vlevo) a jeho čínský protějšek Li Čchiang během jednání v Pekingu, 24. května 2023.

"Naše vztahy se zakládají na vzájemném respektu a snaze společně reagovat na problémy, což souvisí se zvýšeným neklidem na mezinárodní scéně a tlakem kolektivního Západu," řekl.

Mišustin je nejvýše postaveným ruským činitelem, který se od loňského února, kdy Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině, vydal do Pekingu. Čínský prezident Si Ťin-pching byl naproti tomu v březnu na třídenní návštěvě v Moskvě.

Čína opakovaně vyzvala k uzavření míru na Ukrajině, ruskou invazi ale nikdy neodsoudila, což vyvolává kritiku západních zemí.

Lídři vyspělých ekonomik ze skupiny G7 na nedávném summitu v japonské Hirošimě Peking vyzvali, aby "tlačil na Rusko" s cílem zastavit jeho agresi vůči Ukrajině. Skupina ale také kriticky upozornila na stav lidských práv v zemi nebo čínské ambice v Jihočínském moři. To vyvolalo odmítavou reakci Číny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď