Syrská tajná služba pozatýkala desítky lidí podezřelých ze spolupráce s Izraelem

foto Ilustrační foto - Vojáci syrské armády hlídkují na tanku.

Damašek - Syrská tajná služba pozatýkala několik desítek lidí podezřelých z předávání informací Izraeli. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) k tomu dal podnět libanonský šíitský Hizballáh kvůli leteckým úderům v Sýrii připisovaným Izraeli. Hizballáh je stejně jako Írán a Rusko spojencem režimu v Damašku.

Podle SOHR citované izraelským deníkem Haarec jsou mezi zatčenými syrští vojáci z jednotek sloužících poblíž letišť v Halabu (Aleppu) a Damašku, která byla cílem náletů. Zatčeno bylo i několik vojáků sloužících v přístavním Tartúsu a byli vyslechnuti kvůli podezření, že předávali informace Izraelcům. Dále je mezi zadrženými 15 civilistů. Část zatčených byla propuštěna, 27 jich zůstává ve vazbě.

Při úterním náletu v Halabu byly poničeny dráhy tamního letiště, které kvůli tomu muselo přerušit provoz. Zasaženy byly i sklady využívané proíránskými milicemi.

Podle informací tajných služeb citovaných Haarecem bylo cílem náletu v Halabu zabránit přistání konkrétního íránského letadla, nikoli vyřadit letiště z provozu na delší dobu.

Syrské ministerstvo zahraničí označilo izraelské nálety na infrastrukturu v Sýrii za válečný zločin.

Izrael většinou operace své armády v Sýrii nekomentuje nebo se k nim vyjadřuje se zpožděním. Uvádí, že jeho cílem je zabránit Íránu vybudovat si v Sýrii vojenské zázemí, a cílí proto na íránské cíle a na objekty spojované s Hizballáhem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 25.09.2025 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 25. září 2025

Očekáváme v 09:00 8°C

Celá předpověď