Svaz měst a obcí radí členům využít u energií cenový strop a dodavatele z burzy

foto Vesnice, obec - ilustrační foto.

Praha - Svaz měst a obcí ČR doporučil svým členům, aby si co nejrychleji obstarali dodavatele energií na příští rok, pokud ho nemají. Svaz radí vybrat si ho v jednacím řízení bez uveřejnění na komoditní burze a využít cenový strop pro veřejné zadavatele. Svaz to dnes oznámil ČTK. Pro obce sestavil návod, jak postupovat.

Stát dříve počítal s tím, že energie pro veřejný sektor bude zajišťovat státní obchodník s energiemi. Ten měl na trhu nakoupit požadované množství elektřiny či plynu a následně je veřejným subjektům přeprodávat za zvýhodněné ceny. Konečné rozhodnutí ale nepadlo, namísto toho se stanovení nejvyšších cen rozšířilo i na subjekty z veřejného sektoru.

Jednací řízení bez uveřejnění, tedy výběr dodavatele na komoditní burze, je podle Svazu měst a obcí za nynější situace nejjednodušší, nejrychlejší a nejbezpečnější varianta. Svaz upozornil, že veřejným zadavatelům aktuálně zajišťuje zákon cenové stropy pro elektřinu 5000 korun za megawatthodinu (MWh) bez daní a pro zemní plyn 2500 Kč/MWh. Částky účtované nad stanovená cenová maxima dodavatelům doplatí stát, jde o jedno z opatření proti vysokým cenám energií, jejichž růst zesílil po únorovém vojenském vpádu Ruska na Ukrajinu.

Podle svazu by měly být soutěže na dodavatele uzavřené zhruba do poloviny prosince. "Jelikož se pro starosty a zastupitele není jednoduché v současném energetickém trhu orientovat, připravili jsme pro ně společně s našimi partnery jednoduchý manuál, který jim pomůže zajistit si energie včas, bez rizika a v souladu se zákonem," uvedl předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Manuál svaz zveřejnil na svém webu. Vznikl ve spolupráci se společností ČEZ ESCO ze skupiny ČEZ, kterou většinově vlastní stát.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 1. prosince 2022

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď