Studie: Čechům nepřipadají kybernetická rizika vážná

foto Počítač, notebook, internet - ilustrační foto.

Praha - Krádeže identity nebo zneužití osobních údajů na internetu se vážně obává asi pětina Čechů, přičemž evropský průměr je 30 procent. Vyplývá to ze studie společnosti Europ Assistance. Zatímco úrazů nebo nehody se lidé v Česku bojí nadprůměrně, kybernetická rizika jim nepřipadají vážná, uvedli autoři. Heslo si v Česku pravidelně mění jen 11 procent internetových uživatelů.

Dobrovolně si nikdy nemění svá hesla téměř dvě pětiny Čechů. Ve srovnání s celoevropským průměrem jsou tak Češi asi o čtvrtinu snazší obětí. Například v Itálii je tento poměr skoro opačný - 39 procent Italů mění své přístupové údaje pravidelně a asi 19 procent z nich uvedlo, že je nechává stále stejné.

"V Česku, v Rakousku a v některých otázkách třeba i ve Švýcarsku převládá digitální optimismus. Předpokládáme, že internet je spíše bezpečný systém vymyšlený tak, aby nám v něm nehrozilo větší nebezpečí," uvedl generální ředitel Europ Assistance Vladimír Fuchs.

Mezi nejčastější typy kybernetických útoků v Česku patří podvodné e-maily, které získávají z uživatelů osobní údaje. Cílem je jejich údaje pak zpeněžit. Další častou hrozbou jsou vyděračské e-maily, které uživatele vyzývají k zaplacení určité sumy pod pohrůžkou, že jim bude zašifrován počítač a na sociálních sítích zveřejněno tajně natočené citlivé video. V některých případech oběť nemusí tušit, že je s jejich osobními údaji manipulováno. Pokud má uložené své údaje k platební kartě na PayPal, Booking.com, Uberu a podobně, mohou se útočníci dostat k jejich účtu přes tyto platformy.

Češi se ale podle studie obávají méně pravděpodobných hrozeb, třeba že si někdo přečte jejich e-maily nebo bude sledovat, co na internetu dělají. Více se bojí zneužití osobních údajů jejich dětí k podvodu než, že by je sledoval sexuální násilník.

Nízkou informovanost prokazuje fakt, že si Češi často útoků nevšimnou nebo podceňují jejich význam a nevyhledají pomoc. Někoho, kdo se stal obětí kybernetického útoku, zná zhruba 14 procent Čechů. "Což je o deset procent méně než v Rakousku. Přitom úniky dat, podvodné emaily a pokusy o krádeže účtů postihují české uživatele stejně často jako každé jiné," poznamenal Fuchs.

Češi podle něj ani nemají dobrou představu o tom, co je na internetu může potkat. Nejméně lidí ze sledovaných zemí zná v Česku pojmy jako malware, phising nebo ransomware.

Europe Assistance Group je součástí skupiny Generali a je poskytovatelem komplexních asistenčních služeb a služeb likvidace pojistných událostí. Zajišťuje zákazníkům řešení pro jejich potřeby v oblasti zdraví, cestování, domácnosti, rodiny a automobilů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je středa 24. července 2019

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď