Stavba obřího pískovcového trpaslíka u Hořic dospěla do poloviny

foto Stavba obřího pískovcového trpaslíka (vlevo na snímku ze 4. prosince 2019) na vrchu Mohejlík u Hořic na Jičínsku po více než dvou letech dospěla do poloviny. Celá skulptura, která bude tvořena 49 různě velkými kamennými bloky, by mohla být hotová v roce 2021. Trpaslíka od léta 2017 buduje Okrašlovací spolek Rašín, a to výhradně z peněz od soukromých mecenášů.

Hořice (Jičínsko) - Stavba obřího pískovcového trpaslíka na vrchu Mohejlík u Hořic na Jičínsku po více než dvou letech dospěla do poloviny. Celá skulptura, která bude tvořena 49 různě velkými kamennými bloky, by mohla být hotová v roce 2021. Trpaslíka od léta 2017 buduje Okrašlovací spolek Rašín, a to výhradně z peněz od soukromých mecenášů. "Trpaslík nám zatím utěšeně roste. Usazeno je 24 největších kamenů třech spodních řad trpaslíka," řekl ČTK iniciátor vzniku sochy a pantáta spolku František Kozel.

Fotogalerie

Další postup stavby bude podle něj také významně záležet na umu kameníků, jak se jim podaří vylomit tři velké kameny pro horní část sochy. Ta bude celkem čítat přes 20 kamenů. Dva z velkých kamenů představují vousy a záda trpaslíka a každý má přes 3,5 metru krychlových. Vůbec největší kámen bude tvořit čepici trpaslíka. Právě velikost kamene čepice určí konečnou výšku trpaslíka. Zatím se počítá, že výška sochy přesáhne deset metrů. Vážit by měla asi 200 tun.

Celkové náklady na vybudování trpaslíka Kozel odhadl na asi 1,5 milionu korun. Lidé či firmy na sochu přispívají tak, že si jednotlivé kameny symbolicky kupují. "Peníze se nám daří získávat. Jeden hořický občan již avizoval, že po Novém roce si koupí už třetí kámen. Již ho má zamluvený," řekl Kozel. Cena kamenů se odvíjí od jejich velikosti a je v rozmezí od 10.000 korun až po téměř 70.000 korun za kus.

Myšlenka na vybudování trpaslíka u hlavní silnice z Hradce Králové na Jičín vznikla před čtvrt stoletím. Reálných obrysů nabyla před dvěma lety, kdy místní výrobci hořických trubiček, manželé Petráčkovi, věnovali 100.000 korun na vybudování betonového základu. Na něj byl následně posazen základní kámen vysoký asi 130 centimetrů, který je součástí levé nohy trpaslíka.

Okrašlovací spolek Rašín sochu buduje pod heslem Bezmeznou monumentalitou za věčnou slávu národa. "Obří trpaslík by měl cestující kolem Hořic upozornit na jejich tradici pískovce a pískovcových soch a motivovat je k zastavení ve městě. Zároveň jde o výrazné umělecké dílo, které by mělo být ojedinělé i v evropském kontextu," míní pantáta Kozel.

Zbudování obřího trpaslíka u Hořic má kořeny v roce 1994, v období, kdy sochař Kurt Gebauer tvořil své nezaměnitelné trpaslíky. Tehdy bylo v nádražní restauraci v Hořicích založeno sdružení, které si dalo za cíl obřího trpaslíka postavit. Sdružení následně koupilo z členských příspěvků pozemek a v roce 1995 získalo stavební povolení. V říjnu 1995 se odehrál slavnostní výkop, načež projekt na mnoho let z různých důvodů ustrnul.

V roce 2006 spolek ve spolupráci s hořickou sochařskou školou pořídil třetinovou kopii budoucího obřího trpaslíka. Téměř čtyři metry vysoká socha je od roku 2013 k vidění v hořickém sochařském parku poblíž lomu U svatého Josefa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 21°C

Celá předpověď