Tržby obchodníků v říjnu zpomalily růst na 3,4 procenta

foto Tržby maloobchodu kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) srovnání se stejným obdobím minulého roku ve stálých cenách - vývoj od října 2018 do října 2019.

Praha - Tržby obchodníků v říjnu zpomalily tempo meziročního růstu na 3,4 procenta ze zářijových revidovaných 7,1 procenta. Lidé utráceli více za oblečení, počítačovou techniku, ale také za potraviny. Naopak u čerpacích stanic se tržby za prodej pohonných hmot snížily o 0,3 procenta, šlo o druhý letošní pokles po květnu. Tradičně nejrychleji rostl prodej zboží v e-shopech, tempo meziročního růstu ale zpomalilo ze zářijových 25,8 na 16,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomové odhadují, že domácnosti v závěru letošního roku příliš šetřit nebudou, avšak příští rok může chování spotřebitelů utlumit zpomalující ekonomika.  

Říjnový růst tržeb byl druhý nejpomalejší v letošním roce. Tržby od ledna do října jsou meziročně o pět procent vyšší, za celý loňský rok vzrostly o 4,9 procenta. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský, po očištění o kalendářní vlivy byly tržby meziročně vyšší o 4,6 procenta. V meziměsíčním srovnání tržby stagnovaly.

Tržby za potraviny vzrostly meziročně o 3,1 procenta, zatímco růst tržeb za nepotravinářské zboží, kam patří třeba nábytek, oblečení, elektrospotřebiče či knihy, byl rychlejší. Činil 4,5 procenta, což ale bylo letos nejpomalejší tempo. Růst tržeb za potraviny byl naopak v letošním roce třetí nejvyšší.

Prodejcům oblečení a bot stouply v říjnu tržby meziročně o 5,3 procenta, prodejcům počítačů o pět procent, dařilo se také prodeji potřeb pro sportovce a výrobků pro domácnost. Naopak pokles se projevil v lékárnách, kde tržby klesly meziročně o 0,9 procenta.

Analytici: Češi mají chuť utrácet, na konci roku šetřit nebudou 

Důvěra spotřebitelů sice podle analytiků pozvolna slábne, ale vzhledem k nízké nezaměstnanosti a růstu mezd mají Češi ještě peníze a chuť utrácet. Ekonomové odhadují, že domácnosti v závěru letošního roku příliš šetřit nebudou, avšak příští rok může chování spotřebitelů utlumit zpomalující ekonomika. Významný je rostoucí trend nákupu zboží přes internet. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK.

"V situaci, kdy spotřeba domácností je hlavním tahounem ekonomiky, se maloobchodu přirozeně daří. Lidé jsou v zásadě stále optimističtí, nezaměstnanost je minimální a mzdy rostou. To vše podporuje ochotu utrácet," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Dodal však, že se spotřebitelská důvěra z vysokých úrovní trendově snižuje, růst mezd brzdí a nezaměstnanost už nemá kam klesat. Pro letošní rok očekává, že maloobchodní tržby bez prodejů aut porostou tempem 5,2 procenta a v příštím roce zpomalí na 2,9 procent. "V příštím roce by zpomalující ekonomika měla postupně tlumit růst mezd i spotřebitelský sentiment," míní analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

Vyšší poptávka po zboží a službách však podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka vede k růstu inflace. "Zdražují především potraviny, výrobky pro domácnost a zdravotnické zboží," upozornil.

Pokračující růst maloobchodu v říjnu připisuje analytik Miroslav Novák z Akcenta.cz opět pozitivní situaci na pracovním trhu s velmi vysokou zaměstnaností a rychlým růstem mezd. Spotřebitelská důvěra sice od začátku letošního roku podle něj poklesla, avšak i nadále se nachází na historicky nadprůměrných hodnotách. "Domácnosti zatím nebudou příliš šetřit ani v závěru letošního roku. Letos tak lze očekávat růst maloobchodu o necelých pět procent," uvedl Novák.

Vyzdvihl také říjnový růst tržeb internetových prodejců bez ohledu na kalendářní a sezonní vlivy, kdy nákupy přes e-shopy meziročně vzrostly o 16,8 procent a za období leden až říjen o 18,7 procent. Podle analytiků jde o dlouhodobý trend. "Nákupy přes internet a zásilkovou službu umožňují zákazníkům jednoduše srovnávat ceny mezi jednotlivými obchody. Nakupovat lze z pohodlí domova a bez front. Díky tomu si tato forma nakupování získává stále větší oblibu," dodal ekonom BHS Křeček.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 13:00 8°C

Celá předpověď