Staré Jericho bude na seznamu UNESCO jako palestinská památka

foto Archeologické naleziště Tel es-Sultan (Sultánův kopec) poblíž Jericha na Západním břehu Jordánu, 17. září 2023.

Rijád/Jeruzalém - Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) dnes rozhodla zapsat starou část Jericha na Západním břehu Jordánu na seznam světového dědictví jako palestinskou památku. Rozhodnutí patrně nepotěší Izrael, který Západní břeh Jordánu okupuje a Palestinu jako stát neuznává, uvedla agentura AP.

Fotogalerie

Jericho je považováno za jedno z měst s nejdelším kontinuálním osídlením. Nejstarší osada na jeho území je datována do období kolem roku 9000 před naším letopočtem. Zhruba v 16. století před naším letopočtem bylo město zničeno. O pádu Jericha se píše také v Bibli, podle níž ho dobyli Izraelité pod vedením Jozua. Moderní Jericho je častým cílem turistů, a to nejen kvůli starobylým památkám, ale také díky své blízkosti k Mrtvému moři.

Konkrétně je na seznamu světového dědictví nově archeologické naleziště Tel es-Sultan (Sultánův kopec), kde se nacházela nejstarší osada na území pozdějšího Jericha. O jeho zapsání rozhodl výbor UNESCO na jednání v Rijádu v Saúdské Arábii, na němž posuzuje zápis i dalších památek po celém světě. Předpokládá se, že výbor se bude zabývat i kandidaturou Žatce a jeho chmelařské krajiny.

Západní břeh Jordánu, kde Jericho leží, ovládl Izrael za šestidenní války v roce 1967. Ve stejné válce získal kontrolu také nad Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem.

Izrael v roce 2019 z UNESCO vystoupil a organizaci obvinil ze zaujatosti. Zároveň kritizoval, že UNESCO přijalo v roce 2011 Palestinu jako členskou zemi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď