Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně klesla téměř o čtyři procenta

foto Elektroměr. Ilustrační foto.

Praha - Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně klesla téměř o čtyři procenta na 73,66 terawatthodiny (TWh). Pokles meziroční spotřeby byl patrný v každém kalendářním měsíci roku 2022. Vyplývá to z aktuálních statistik Energetického a regulačního úřadu (ERÚ). Výrazněji loni klesla, konkrétně o 19 procent, spotřeba plynu. Důvodem energetických úspor jsou podle odborníků především postupné zdražování energií i teplé počasí.

Největší spotřeba elektřiny byla loni v lednu a v prosinci. Nejvýraznější meziroční pokles nastal v květnu, kdy se hrubá spotřeba snížila o více než devět procent proti roku 2021. Nejnižší meziroční rozdíl naopak energetici zaznamenali v lednu, kdy spotřeba klesla asi o půl procenta.

Pokles spotřeby elektřiny není podle analytika XTB Štěpána Hájka překvapením. Poukázal například na dohodu členských zemí EU na dobrovolném snižování spotřeby. Kvůli vysoké inflaci a drahým energiím jsou ovšem nuceny šetřit i domácnosti a firmy, uvedl.

"Kolem 15 procent ze spotřebovaného množství elektřiny je použito na vytápění, kde z důvodu vyšších teplot došlo k poklesu spotřeby. Nízká spotřeba elektřiny je tedy důsledkem kombinace jednoho z nejteplejších přechodů roku za posledních několik let a obecně výrazně vyšších cen elektřiny. Domácnosti také přestaly oproti minulému roku nakupovat výrazně méně elektroniky do domácnosti," řekl Hájek.

Analytik Wood & Company Bram Buring upozornil, že nejvýraznější pokles ve spotřebě nastal v posledním čtvrtletí roku, kdy spotřeba meziročně klesla o 6,6 procenta. "Tento pokles v závěru roku přičítáme především na vrub úsporám ve spotřebě jak ze strany domácností, tak i podniků vzhledem k výraznému nárůstu cen energií," podotkl Buring. Připomněl i vliv příznivého počasí.

Mnohem výrazněji Češi loni snížili svou spotřebu plynu. Celkem využili přes 81,5 terawatthodiny plynu, což je meziročně o 19 procent. méně. "U elektřiny nemáme tolik možností, jak snížit její spotřebu, jako je tomu u plynu. Pomůže sice každý detail, jako vypínat televizi nebo zhasnutí, i když jdeme jen na několik minut pryč z místnosti, ale samo o sobě to spotřebu až tak neovlivní," řekl analytik Portu Marek Malina. Většinu elektrické spotřeby v domácnosti podle něj tvoří spotřebiče pro každodenní potřebu, jejichž používání ovšem spotřebitelé jen těžko omezí. "Spotřeba plynu u domácností se snížila více, a to kvůli tomu, že je jednodušší ji omezit. Rostoucí ceny plynu lidi vystrašily a zjistili, že když sníží vytápění o jeden stupeň, až takový rozdíl to neudělá. Mnoho domácností tak posunulo kohoutek i o dva stupně. Nepřímý efekt je ten, že zima je zatím poměrně dost mírná," doplnil Malina.

Spotřeba elektřiny v Česku v roce 2022

měsíc

spotřeba

meziroční rozdíl

leden

7,08 TWh

- 0,6 %

únor

6,55 TWh

- 5,3 %

březen

6,75 TWh

- 1,4 %

duben

6,04 TWh

- 1,7 %

květen

5,42 TWh

- 3,5 %

červen

5,34 TWh

- 1,9 %

červenec

5,34 TWh

- 2,6 %

srpen

5,41 TWh

- 2,5 %

září

6,59 TWh

- 3,8 %

říjen

6,19 TWh

- 9,2 %

listopad

6,58 TWh

- 7,1 %

prosinec

6,87 TWh

- 5,9 %

celkem

73,66 TWh

- 3,9 %

Zdroj: ERÚ

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď