Spojenými státy vedené síly podle plánu ukončily svou bojovou misi v Iráku

foto Ilustrační foto - Armáda USA se stahuje z Iráku.

Bagdád - Spojenými státy vedené síly podle plánu ukončily svou bojovou misi v Iráku, oznámil dnes irácký poradce pro národní bezpečnost. Mise zaměřená původně na boj proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) bude nyní pokračovat jako výcviková a poradní, informovala agentura Reuters.

Bezpečnostní poradce Kásim Aradží na twitteru uvedl, že bojová mise skončila podle plánu, a to ještě před termínem stažení bojových jednotek, který byl stanoven na konec letošního roku.

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím koncem července ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku.

Západní bezpečnostní a diplomatičtí představitelé tvrdí, že označovat proměnu mise za stahování je zavádějící, jelikož se počet zahraničních sil v Iráku zásadně nemění.

Spojené státy od roku 2020 ponechaly v Iráku asi 2500 vojáků. Podle západních činitelů většina z těchto vojáku už delší dobu zastává pouze výcvikové a poradní role.

Spojenými státy vedená vojenská koalice v Iráku se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Svou misi zahájila v roce 2014 jako součást mezinárodního úsilí porazit extremistickou skupinu, která ovládla rozsáhlé části Iráku a Sýrie. V roce 2017 byl IS v Iráku poražen, v sousední Sýrii o dva roky později. V obou zemích ale udržuje menší buňky schopné zorganizovat jednotlivé útoky. Podle letošní zprávy OSN má Islámský stát v těchto zemích stále kolem 10.000 "aktivních bojovníků".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď