Spojenci podle ministra obrany USA slíbili Ukrajině dlouhodobou podporu

foto Americký ministr obrany Lloyd Austin na jednání skupiny zemí, které podporují Ukrajinu dodávkami výzbroje, 19. září 2023, Ramstein, Německo.

Berlín - Spojené státy a jejich spojenci slíbili Ukrajině dlouhodobou podporu v obraně před ruskou invazí, zaměří se především do pomoc s protivzdušnou obranou a na dodávky dělostřelecké munice. Dnes to po jednání skupiny pěti desítek zemí, které Kyjev podporují dodávkami výzbroje, prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin.

"Protivzdušná obrana zůstává nadále tím, co Ukrajina nejvíce potřebuje, aby mohla chránit obyvatelstvo daleko za frontou," upozornil Austin. Své kolegy prý na dnešním jednání vyzval, aby znovu prověřili ve vojenských skladech možnosti toho, co mohou Ukrajině předat.

Austin poděkoval Dánsku, Nizozemsku a Norsku za to, že již dříve přislíbily poskytnout ukrajinským silám stíhačky F-16. "Polsko dnes oznámilo, že Ukrajině poskytne odminovávací zařízení," řekl americký ministr. Švédsko podle něj dodá munici a náhradní díly za 300 milionů dolarů (6,9 miliardy Kč).

Předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Mark Milley řekl, že boj Ukrajiny není zdaleka u konce a že ukrajinská armáda potřebuje podporu před nadcházející zimou. "Nežádají, abychom za ně bojovali, žádají o pomoc, aby mohli sami bojovat," řekl s tím, že ukrajinským silám se doposud podařilo osvobodit 54 procent území, které Rusko obsadilo.

Austin o ukrajinské obraně řekl, že to není jen boj jedné demokratické země o přežití. "Je to boj za svět, kde autokraté nemohou přepisovat hranice silou," řekl. Dodal, že čas v této válce není na straně ruského prezidenta Vladimira Putina.

Británie oznámila, že Ukrajině v letošním roce dodá další "desítky tisíc" dělostřeleckých granátů. "Dnes jsme demonstrovali neochvějný závazek Spojeného království vůči Ukrajině a stanovili další vojenskou podporu, včetně příslibu dalších desítek tisíc dělostřeleckých granátů, které Ukrajině umožní bránit se," uvedl ministr obrany Grant Shapps v Německu. "Rovněž jsme stanovili, jakým způsobem bude Spojené království v nadcházejících měsících pokračovat v našich prioritních oblastech podpory, včetně protivzdušné obrany a schopností úderů na dlouhé vzdálenosti a výcviku," dodal.

Británie, která je klíčovým dodavatelem obranné techniky pro Ukrajinu, se snaží zvýšit výrobu zbraní, zejména dělostřeleckých granátů, aby se pokusila pomoci Kyjevu zatlačit ruské síly a doplnit vlastní zásoby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď