Slovensko zavede zákaz vycházení večer a částečně i v noci

foto Ilustrační foto - Slovenský premiér Igor Matovič (na snímku z 3. června 2020 při návštěvě Prahy).

Bratislava - Slovensko od středy 3. března zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla na dnešním mimořádném jednání vláda premiéra Igora Matoviče v zájmu zpomalení šíření koronavirové infekce. V interiérech budov a také v hromadné dopravě by lidé měli povinně nosit respirátory kategorie FFP2.

Kabinet kromě toho schválil materiál o závěrech ze schůzky politiků s odborníky a vědci; na jeho základě by se Slovensko mělo připravit na možnost tvrdého omezení pohybu lidí, zastavení výroby a uzavření země, pokud se nepodaří v následujících tří týdnech zpomalit šíření infekce.

Slovensko již před vánočními svátky uzavřelo nejrůznější prodejny a zavedlo zákaz vycházení s řadou výjimek. Navzdory tomu se v zemi zvyšoval počet hospitalizovaných s covidem-19 a v únoru se Slovensko v přírůstku úmrtí po nákaze koronavirem dostalo v přepočtu na obyvatele na první místo na světě. Bratislava také požádala země EU o vyslání zdravotnických specialistů.

Nově bude mezi 20:00 a 01:00 platit na Slovensku obecný zákaz vycházení, výjimkou zůstane například cesta do a z práce a k lékaři. Už v současnosti platí v zemi pod Tatrami mírnější forma zákazu vycházejí, byť lidé i při cestě do zaměstnání potřebují potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus. Omezení volného pohybu nadále nebude platit mezi 01:00 až 05:00.

Pohyb v přírodě bude znovu povolen pouze v rámci okresu, ve kterém obyvatel bydlí.

Vláda doporučila hlavnímu hygienikovi země, aby od 8. března nařídil povinné nošení respirátorů FFP2 v obchodech a v hromadné dopravě, od 15. března pak i ve všech interiérech mimo domácnosti. Podobné opatření opatření už dříve ohlásilo Česko, které stejně jako Slovensko přechodně zrušilo daň z přidané hodnoty na respirátory.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď