Slovenská prokuratura zrušila stíhání dvou novinářů za článek z roku 2018

foto Ilustrační foto - Podnikatel Marian Kočner v jednací síni specializovaného trestního soudu v Pezinku, 3. září 2020.

Bratislava - Prokurátor dnes na Slovensku zrušil stíhání dvou novinářů slovenského listu Denník N kvůli podezření, že v článku z roku 2018 vyzradili totožnost utajovaného svědka v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. O zrušení obvinění reportérů, kterých se mezitím zastali někteří slovenští politici nebo šéfredaktoři médií, ČTK informoval mluvčí slovenské prokuratury Daniel Skladan.

Prokuratura stíhání reportérů z trestného činu ohrožení důvěrné skutečnosti a vyhrazené skutečnosti zrušila jen den poté, co Denník N napsal o obvinění svých reportérů. Žalobce tak podle Skladana učinil z důvodu, že obvinění bylo nezákonné a neopodstatněné.

Generální prokurátor už v pondělí nařídil bratislavskému krajskému prokurátorovi, aby zajistil urychlené prozkoumání usnesení o obvinění obou novinářů.

Vyšetřovatel původně obvinil reportéry z toho, že v článku podle něj odkryli totožnost utajeného svědka, bývalého reportéra a někdejšího šéfa kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Petera Tótha. Tóth trestní oznámení kvůli článku podal.

Tóth podle zmíněného článku jako utajený svědek policii řekl, že ho na sledování novinářů, včetně Kuciaka a jedné z nyní obviněných reportérek, najal podnikatel Marian Kočner. Článek byl zveřejněn zhruba pět měsíců předtím, než byl Kočner obviněn z objednání Kuciakovy vraždy. Tóth zmíněnou informaci pak zopakoval také u soudu s obžalovanými v případu vraždy Kuciaka. Soud první instance Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy loni zprostil, nejvyšší soud tento verdikt letos zrušil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 16. října 2021

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď