Šlechta a její majetkové nároky na území České republiky

foto Hrady a zámky vrácené v restituci českým šlechtickým rodům

Šlechtické rody, jež spolu s církví patřily v minulosti k největším vlastníkům půdy, přišly o svůj majetek na území bývalého Československa v několika etapách. Část majetku byla šlechtě zabavena při pozemkové reformě z roku 1919, o rok dříve nově vzniklý československý stát zrušil šlechtické tituly.

O většinu majetku však přišla někdejší šlechta v letech 1945 až 1947. V roce 1945 byl vydán Benešův dekret č. 12 o konfiskaci majetku Němců, Maďarů a zrádců a nepřátel českého a slovenského národa, který dopadl i na část bývalé šlechty. Ze zhruba 2000 českých a moravských hradů a zámků bylo 514 zkonfiskováno jejich majitelům na základě Benešova dekretu. Speciální zákon z roku 1947 zkonfiskoval majetek hlubocké větve Schwarzenbergů a zbytek majetku šlechtě odebrala pozemková reforma z roku 1948.

V Československu žilo do roku 1945 asi 200 rodin, které se počítaly k bývalé šlechtě, po roce 1948 jich v Čechách zůstalo 40, mezi nimi Kinští, Lobkowiczové, Sternbergové a Waldsteinové.

Po listopadu 1989 podali potomci bývalé šlechty kolem dvou set žádostí o navrácení hradů, zámků, lesů, rybníků a dalších nemovitostí. Podle reprezentanta jednoho z úspěšných restituentů Radslava Kinského mělo předpoklady pro restituci jen asi 20 rodin. Po roce 1989 byly původním majitelům vráceny více než čtyři desítky hradů a zámků.

Navracení majetku bývalé šlechtě v ČR po roce 1989

Po přijetí restitučních zákonů na začátku 90. let minulého století podali potomci bývalé šlechty podle tisku kolem dvou set žádostí o navrácení hradů, zámků, lesů, rybníků a dalších nemovitostí. Bylo mezi nimi i 75 žádostí o navrácení majetku konfiskovaného na základě dekretů prezidenta Beneše. Do současnosti byly původním majitelům vráceny více než čtyři desítky hradů a zámků.

K nejúspěšnějším restituentům patří Lobkowiczové, Colloredo- Mansfeldové, část rodu Kinských, orlická větev Schwarzenbergů, Kolowratové či potomci rodu Sternbergů.

Přehled rodů a jejich majetkových nároků

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď