Skupina B: Kanadě do čtvrtfinále pomohli Němci

foto Mistrovství světa v hokeji v Rize, skupina B, utkání Itálie - USA. Vpravo Brian Boyle z USA, vlevo Lorenzo Casetti z Itálie.

Riga - Hokejisté Kanady podlehli na mistrovství světa v Rize v repríze finále posledního šampionátu z roku 2019 obhájcům titulu Finům 2:3 po samostatných nájezdech a do čtvrtfinále postoupila až díky večerní výhře Německa nad domácím Lotyšskem 2:1. Hokejisté Spojených států amerických porazili Itálii 4:2.

Němci porazili v přímé bitvě o čtvrtfinále MS domácí Lotyše 2:1

Hokejisté Německa vyhráli v přímém souboji o účast ve čtvrtfinále mistrovství světa v Rize nad domácím Lotyšskem 2:1 a pomohli k postupu ze skupiny B také Kanadě. Ta potřebovala, aby duel nedospěl do prodloužení.

Němci v klíčovém duelu vedli 2:0 už v 7. minutě díky brankám Johna Peterky a Marcela Noebelse. Za domácí už jen snížil v čase 25:55 Rodrigo Abols. Ve čtvrtečním čtvrtfinále budou hrát třetí Němci se Švýcarskem a čtvrtou Kanadu čeká Rusko.

"Během zápasu jsme se zlepšovali, ale měli jsme špatný začátek a to byl důvod naší porážky," řekl zklamaný Abols po hořkém konci turnaje, v jehož úvodu Lotyši překvapili vítězstvím nad Kanadou 2:0. K tomu ale přidali už jen výhru nad Itálií a obsadili konečné 11. místo.

Lotyši si poprvé na turnaji mohli užít i podporu fanoušků v hledišti, kterých do Areny Riga zavítalo podle oficiálního zápisu 934. Němci jim ale hned v úvodu zábavu pokazili. Ve 4. minutě překonal Janise Kalninše z levého kruhu devatenáctiletý útočník Peterka, který si ve třetím vystoupení na turnaji připsal premiérový gól i bod.

Vyrovnat mohl Rihards Bukarts, ale v čase 6:40 udeřil opět tým finského trenéra Toniho Söderholma. Leonhard Pföderl zpoza branky nabil Noebelsovi, který poslal puk do branky pod pravým betonem gólmana Jokeritu Helsinky. Možnost snížit měl v přesilové hře po průniku od vlastní obranné čáry Janis Jaks a před první pauzou se nepodařilo překonat Mathiase Niederbergera Mikelisu Redlihsovi.

Ve 26. minutě už se Lotyši radovali. V přečíslení si Rodrigo Abols vyměnil puk s obráncem Litvínova Uvisem Janisem Balinskisem a skóroval. V polovině utkání si Niederberger poradil s Jaksovou tečovanou střelou a Němci drželi po druhé části těsný náskok.

Lotyši marně dobývali obranu soupeře i ve třetí třetině. Nepomohly jim ani dvě přesilové hry při vyloučeních Jonase Müllera a Johna Peterky. Domácí výběr neodvrátil vyřazení ani v závěrečné power play.

Němci vstoupili do turnaje třemi výhrami, ale na potvrzení postupu si museli počkat až do posledního duelu. "Při těch třech porážkách jsme nehráli špatně, ale nedokázali jsme proměňovat šance. Teď jsme dali góly, což bylo v zápase v Lotyšsku proti Lotyšům s diváky v hledišti důležité pro sebevědomí. Pak jsme bránili náskok. Čeká nás Švýcarsko a musíme podat nejlepší výkon, protože oni hrají na turnaji skvěle," uvedl německý útočník Tom Kühnhackl.

Hokejisté USA porazili Itálii 4:2, vyhráli skupinu a narazí na Slováky

Hokejisté Spojených států amerických porazili ve svém posledním utkání v základní skupině B mistrovství světa v Rize Itálii 4:2. O vítězství rozhodli již v první třetině, po níž vedli 3:0.

Díky tříbodovému zisku přeskočili Finy, vyhráli skupinu a ve čtvrtfinále se utkají se Slováky. Italové zůstali po odehrání sedmi zápasů jako jediný tým na turnaji bez bodu. Po dvou gólech dali v dresu vítězů útočníci Kevin Labanc a Conor Garland.

"Jsme nadšení, že jsme vyhráli skupinu a jdeme dál z prvního místa," řekl obránce Matt Roy, jehož tým uspěl v Rize pošesté za sebou. Prohrál jen úvodní duel s obhájci zlata Finy (1:2). "Víme ale, že příště budeme muset podat mnohem lepší výkon, neboť teď už proti nám budou stát samí silní soupeři a bude mnohem těžší uspět," dodal Roy.

Zámořský tým se musel obejít bez kapitána Abdelkadera, který byl nucen odstoupit kvůli nespecifikovanému zranění ve spodní části těla z předchozího utkání proti Německu. Přestože zůstal v lotyšské metropoli s týmem, na turnaji už se nepředstaví. Kapitánské "céčko" převzal jiný útočník Brian Boyle.

V páté minutě předvedl italský gólman Fadani jeden z nejlepších zákroků celého turnaje, když vykryl Jonesovo zakončení do odkryté branky holí. "Něco takového se nestává každý zápas, ale je dobře, že se to stalo zrovna v takovémhle utkání," usmíval se Fadani.

Už o chvilku později ale favorit vedl, Fadaniho překonal ze sóla Labanc. Stejný hráč zvýšil v 11. minutě výstavní ranou zpoza kruhů na 2:0 a třetí gól favorita přidal 15 sekund před přestávkou Garland poté, co si pohrál se soupeři.

Poté, co Američané vyhráli úvodní třetinu na střely na branku drtivým poměrem 19:2 a vypracovali si zároveň bezpečný náskok, ve zbytku zápasu výrazně zvolnili. Italové odmazali nulu na svém kontě už po 61 sekundách druhé části, kdy Oettingera překonal Frigo.

Roy na druhé straně zazvonil na spojnici a v polovině zápasu přidal svůj druhý gól Garland. Italové si na rozloučenou připsali alespoň jeden malý dílčí úspěch, když díky trefě Giliatiho ze 47. minuty vyhráli poslední třetinu.

"Měli jsme to už od přípravného kempu těžké," připomněl potíže s nákazou koronavirem útočník Luca Frigo. "Je pro nás ale důležité, abychom hráli podobné zápasy s tak silnými týmy a skvělými hráči. Myslím, že jsme odvedli dobrou práci a během turnaje jsme jako tým rostli. Už teď se těšíme na další šampionát."

Kanada podlehla Finsku, do čtvrtfinále MS jí pomohli Němci

Hokejisté Kanady podlehli na mistrovství světa v Rize v repríze finále posledního šampionátu z roku 2019 obhájcům titulu Finům 2:3 po samostatných nájezdech a do čtvrtfinále postoupila až díky večerní výhře Německa nad domácím Lotyšskem 2:1. Tým kouče Gerarda Gallanta musel spoléhat na to, že utkání nedospěje do prodloužení, po kterém by slavili na jeho úkor postup do play off Lotyši i Němci. O naději hned po bodovém zisku Kanady, kterou čeká v boji o semifinále Rusko, přišel nováček Kazachstán.

Kanada, které hrozila první neúčast ve čtvrtfinále v historii i nejhorší výsledek od 8. místa z roku 1992 v Praze a Bratislavě, dvakrát v utkání ztratila vedení. Autor obou finských gólů Arttu Ruotsalainen si připsal i vítěznou branku v rozstřelu.

"Nedosáhli jsme na výsledek, který jsme potřebovali. Bohužel se pro nás zatím turnaj vyvíjí takhle. Doufejme, že se dočkáme pomoci," řekl kapitán Kanady Adam Henrique.

Finové se smířili s tím, že po ztrátě skončí druzí ve skupině, protože počítali s výhrou USA nad outsiderem Itálií. "Nemyslím, že by mohlo dojít k nějakému překvapení. USA určitě vyhrají, takže skončíme druzí, což je dobré. Všichni víme, že nejdůležitější je osmý zápas na turnaji," vyhlížel čtvrtfinále kouč Finska Jukka Jalonen.

Kanaďané začali skvěle a už po 90 sekundách se ujali vedení. Gabriel Vilardi našel na pravém kruhu Brandona Pirriho, který překonal přesouvajícího se Jussiho Olkinuoru. Gallantův výběr přestřílel soupeře v úvodním dějství 18:5, ale finský gólman odolával. Se štěstím vytěsnil tečovanou střelu Troye Stechera, na druhé straně v sedmé minutě v ojedinělé finské šanci minul Jere Sallinen a při vyloučení finského kapitána Marka Anttily nedovolil Olkinuora zvýšit Connoru Brownovi.

Po 71 sekundách druhé části vyrovnal Ruotsalainen, na jehož pokus Darcy Kuemper nedosáhl a jen lehce ho škrtnul lapačkou. Vzápětí mohl otočit stav střelou z otočky Iiro Pakarinen a možnost měl i Hannes Björninen, jenž se natlačil před gólmana Arizony. Druhé dějství Finové ovládli na střely 16:6, ale z gólu se radovala i Kanada.

Ve 29. minutě při vyloučení Antona Lundella se Brownova přihrávka zpoza branky odrazila od brankové konstrukce a bruslí bránícího Villeho Pokky k Maximu Comtoisovi a ten překonal bezmocného Olkinuoru.

Vzápětí se naskytla Lundellovi možnost napravit své vyloučení, ale v dobré pozici přestřelil. Kuemper si poradil i s tečí Nika Ojamäkiho. Na kanadské straně měl příležitost pojistit vedení Pirri.

V úvodu třetí třetiny se to nepovedlo ani Brandonu Hagelovi, na druhé straně neuspěl sám před Kuemperem Mikael Ruohomaa a další možnost Finů měl Pokka. Olkinuora vytěsnil maskou a lapačkou ránu Vilardiho. V 54. minutě Kuemper stihl na poslední chvíli zachytit lapačkou po skoku na led nahození Atteho Ohtamay, které mělo letět podél mantinelu, ale čárový sudí Ludvig Lundgren jej ztečoval směrem na branku. Finové se dočkali vyrovnaní přesně čtyři minuty před koncem základní hrací doby, kdy po Lundellově akci zamířil do odkryté branky Ruotsalainen.

V nastavení mohli zajistit Kanadě výhrou potřebnou k jistotě play off Andrew Magniapane a Nick Paul. Neuspěli ani Finové, když únik dvou hráčů na Kuempera neproměnil po přihrávce Ojamäkiho Jere Sallinen.V nájezdech se prosadili za Finsko Oliwer Kaski, Saku Mäenalanen i Ruotsalainen, za Kanadu skórovali jen Pirri a Vilardi.

"Byl to tady náš nejlepší výkon. Bojovali jsme, odvedli jsme dobrou práci. Bohužel jsme pustili soupeře do některých šancí," uvedl kanadský obránce Mario Ferraro.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:

Skupina B (Arena Riga):

Itálie - USA 2:4 (0:3, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. Frigo (Trivellato), 47. Giliati - 7. Labanc (Shea), 11. Labanc (Beniers, Clendening), 20. Garland (Robertson, Tennyson), 30. Garland. Rozhodčí: Romasko (Rus.), Sidorenko – Goljak (oba Běl.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 2:3. Bez využití.

Sestavy:

Itálie: Fadani - Pietroniro, Trivellato, Spornberger, Glira, Miglioranzi, Cassetti, Marchetti, Gios - Frank, Petan, Miceli - Giliati, Andergassen, Deluca - Frigo, Bardaro, Magnabosco - Galimberti, Pitschieler, Hochkofler. Trenér: Giorgio De Bettin.

USA: Oettinger - Wolanin, M. Roy, Z. Jones, Tennyson, Ch. Wideman, Mackey, Shea, Clendening - Robertson, T. Moore, Garland - Donato, Drury, T. Thompson - Beniers, Blackwell, Labanc - Robinson, B. Boyle, Rooney. Trenér: Jack Capuano.

Kanada - Finsko 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Pirri (Vilardi, Ferraro), 29. Comtois (Connor Brown, Mangiapane) - 22. Ruotsalainen, 56. Ruotsalainen (Lundell, Ojamäki), rozhodující sam. nájezd Ruotsalainen. Rozhodčí: Björk, Nord – Lundgren, Yletyinen (všichni Švéd.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Bez diváků.

Sestavy:

Kanada: Kuemper - Stecher, Power, S. Walker, Ferraro, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider - Connor Brown, Henrique, Mangiapane - Bunting, Vilardi, Comtois - Pirri, N. Paul, Hagel - Foudy, Anderson-Dolan, Perfetti. Trenér: Gerard Gallant.

Finsko: Olkinuora - Koivisto, Sund, Kaski, Määttä, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, P. Lindbohm - Anttila, Björninen, Mäenalanen - Ojamäki, Lundell, Ruotsalainen - Pakarinen, Kontiola, Innala - J. Sallinen, Ruohomaa, Turunen. Trenér: Jukka Jalonen.

Lotyšsko - Německo 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 26. Abols (Balinskis) - 4. Peterka (Seider), 7. Noebels (Pföderl, L. Reichel). Rozhodčí: Heikkinen, Vikman – Nikulainen, Sormunen (všichni Fin.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 934.

Sestavy:

Lotyšsko: Kalninš - A. Kulda, Balinskis, Cibulskis, Sotnieks, Zile, Freibergs, Jaks - Keninš, Abols, Krastenbergs - Indrašis, Dzierkals, Darzinš - Džerinš, M. Redlihs, Karsums - Roberts Bukarts, Batna, Rihards Bukarts - Marenis. Trenér: Bob Hartley.

Německo: Niederberger - Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Nowak, Wagner, Gawanke - Rieder, Krämmer, Kühnhackl - Pföderl, Noebels, L. Reichel - Eisenschmid, Kahun, Plachta - Peterka, Loibl, Kastner - Bergmann. Trenér: Toni Söderholm.