Škoda Auto začala na letišti skladovat vozy, které nemůže dokončit

foto Nákladní automobily 6. května 2021 přivážejí osobní vozy značky Škoda na letiště v Hradci Králové. Automobilka Škoda Auto tam skladuje vozy, jejichž výrobu nemůže kvůli chybějícím polovodičům dokončit.

Hradec Králové - Automobilka Škoda Auto začala v minulých dnech skladovat na letišti v Hradci Králové vozy, jejichž výrobu nemůže kvůli chybějícím polovodičům dokončit. Do vyrobených aut automobilce chybějí čipy, kterých je celosvětový nedostatek. "Pro zachování naší výrobní kapacity jsme nuceni odstavovat již vyrobené vozy po nezbytně nutnou dobu," uvedla mluvčí automobilky Martina Gillichová. Maximální kapacita letiště je podle Gillichové 1800 vozů.

Fotogalerie

Letiště patří městu Hradec Králové. "Garance pronájmu je na několik týdnů s prodlužovací opcí. Je to pro nás velmi ekonomicky zajímavé," řekl ČTK náměstek hradeckého primátora pro správu majetku Pavel Marek (ANO). O odstavování škodovek na letišti se podle něj již jednou jednalo, ale nakonec k pronájmu nedošlo. "Letecký provoz na letišti není skladováním vozů nijak omezen," dodal.

Nákladní automobily navážejí škodovky na vedlejší plochu hradeckého letiště. Dnes dopoledne podle zjištění ČTK na letiště přibližně mezi 09:00 až 10:00 přijelo s auty téměř deset kamionů.

Globální nedostatek čipů komplikuje výrobu také ostatním automobilkám. Produkci omezují například firmy General Motors, skupina Stellantis, Ford Motor či Volkswagen. Automobilky míní, že ve druhém čtvrtletí se problémy kolem nedostatku čipů ještě prohloubí.

"Pracujeme na minimalizaci účinků celosvětového nedostatku polovodičů na výrobu. V současné době nicméně předpokládáme, že dostupnost čipů bude v následujících měsících nadále omezená," uvedla mluvčí. Automobilka podle ní učiní vše, aby udržela stávající výrobu a po obnovení dodávek čipů dokončila hotové vozy a maximálně zkrátila čekací lhůty na objednané vozy. Škoda Auto má v Česku výrobní závody v Mladé Boleslavi a v Kvasinách.

V prvním čtvrtletí automobilka světově dodala zákazníkům 249.600 osobních aut, o 7,2 procenta víc než před rokem. Firma v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 46 procent na 448 milionů eur (cca 11,6 miliardy Kč) a tržby o čtyři procenta na 5,049 miliardy eur (130 miliard Kč), oznámila dnes firma.

Škoda Auto v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk téměř o polovinu

Automobilka Škoda Auto v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 46 procent na 448 milionů eur (zhruba 11,6 miliardy Kč). Ve své výsledkové zprávě to dnes oznámil mateřský koncern Volkswagen. Upozornil přitom, že negativní dopady omezené dostupnosti polovodičů vykompenzovaly různé pozitivní faktory, zejména příznivý vývoj měnových kurzů. K růstu zisku podle firmy přispěly také například nižší náklady na suroviny.

Tržby Škody Auto v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly asi o čtyři procenta na 5,049 miliardy eur (130 miliard Kč). Automobilka dodala zákazníkům 249.553 osobních vozů, což je o 7,2 procenta více než před rokem. Koncern ve své zprávě uvedl, že mezi zákazníky značky Škoda byly populární zejména modely Octavia, Kamiq a Karoq. Poukázal rovněž na vysokou poptávku po novém modelu Enyaq, což je sportovně-užitkový vůz (SUV) s elektrickým pohonem.

"Navzdory náročným podmínkám spojeným s pandemií koronaviru a nedostatkem polovodičů se ohlížíme za úspěšným prvním čtvrtletím. ... Optimisticky vidíme i následující měsíce," řekl předseda představenstva automobilky Škoda Auto Thomas Schäfer.

Škoda letos vsadí na své novinky, mezi něž patří první plně elektrické SUV značky Enyaq iV nebo čtvrtá generace modelu Fabia. "Následovat budou facelifty našich bestsellerů v segmentu SUV Kodiaq a Karoq.V Indii vstoupí na trh naše první kompaktní SUV, model Kushaq, a v Číně pak nedávno představený model Octavia Pro," uvedl člen představenstva Škody Auto Martin Jahn.

Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale i v Číně, v Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích. Automobilka v současnosti vyrábí deset modelových řad a loni dodala zákazníkům přes milion vozů.

Mateřský koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí více než zpětinásobil provozní zisk. Vydělal 4,8 miliardy eur (124 miliard Kč) ve srovnání se ziskem zhruba 900 milionů eur před rokem. Finanční ředitel podniku Arno Antlitz dnes nicméně předpověděl, že ve druhém čtvrtletí bude mít nedostatek čipů na automobilový průmysl výraznější dopad než v prvním kvartálu.

Koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí prudce zvýšil provozní zisk

Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí více než zpětinásobil provozní zisk. Vydělal 4,8 miliardy eur (124 miliard Kč) ve srovnání se ziskem zhruba 900 milionů eur před rokem. Firma, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto, ve zprávě o hospodaření zároveň dnes upozornila, že nárůstu zisku nezabránily ani negativní důsledky pandemie a globálního nedostatku čipů.

"Zodpovědně jsme řešili dopady covidu-19 a nedostatku polovodičů a pokračovali v investicích do elektrifikace a digitalizace našich aut," uvedl finanční ředitel podniku Arno Antlitz. Předpověděl, že dopady nedostatku čipů na automobilový průmysl budou ve druhém čtvrtletí ještě výraznější.

Tržby koncernu se meziročně zvýšily o 13 procent na 62,4 miliardy eur (1,6 bilionu Kč). Volkswagen v prvním čtvrtletí dodal zákazníkům 2,4 milionu vozidel, což je o 21,2 procenta více než před rokem. Firma navíc uvedla, že počítá s výrazným růstem dodávek i tržeb také v celém letošním roce.

Dodávky automobilů s elektrickým pohonem se v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobily a dosáhly 133.300 vozů. "Naše úspěšná elektrická ofenziva dál nabírá tempo a výrazně ji rozšiřujeme atraktivními novými modely," uvedl předseda představenstva koncernu Herbert Diess.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 12. června 2021

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď