Sklizeň obilovin dle ČSÚ letos vzroste, podle komory jde o průměr

foto Odhad sklizně 2019 ve srovnání se skutečností roku 2018.

Praha - Sklizeň základních obilovin bude letos o osm procent vyšší než loni a stoupne na 6,988 milionu tun. Odhad zveřejnil Český statistický úřad na základě červencových dat. Podle Agrární komory ČR se zemědělci kvůli suchu více orientují na ozimé plodiny, a to i například u sladovnického ječmene. Jak upozornil člen představenstva Českého svazu pivovarů a sladoven Richard Paulů, část úrody snědli hraboši. Úroda řepky by podle statistiků měla naopak meziročně klesnout o 15,3 procenta na 1,194 milionu tun. Prvotní odhad před měsícem byl optimističtější, předpokládal růst sklizně obilí o 8,5 procenta a u řepky pokles o 12,2 procenta.

Komora letošní úrodu obilovin hodnotí jako průměrnou. Tajemník komory Jan Doležal dodal, že porovnání s loňským rokem není úplně odpovídající o velikosti sklizně, protože loňský rok byl mimořádně suchý. "Je důležité se soustředit na údaj, že očekávaná úroda základních obilovin je o 4,9 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let a je srovnatelná s desetiletým průměrem," upozornil.

Odhad úrody všech ozimých obilovin je podle statistiků vyšší než vloni. Kvůli meziročnímu poklesu osevních ploch se ale očekává nižší sklizeň jarních obilovin, především pšenice jarní, které se meziročně sklidí zhruba o 42 procent méně. Zemědělci se pak podle Doležala orientují na ozimé porosty, které dokážou lépe vstřebávat podzimní a zimní vláhu, které je oproti jarní dostatek. "Proto byla také zaznamenána například výrazně vyšší sklizeň ozimého ječmene, který poskytuje lepší výnosovou stabilitu a v některých případech nahrazuje jeho jarní variantu a začíná se využívat pro sladovnické účely. Sucho ovlivnilo také letošní sklizeň řepky, které se v dubnu nedostalo patřičné vláhy a která především v tropickém červnu zasychala a nedokázala naplnit svůj výnosový potenciál," dodal.

Podle pivovarnického svazu měla sklizeň sladovnického ječmene po netradičně studeném květnu "našlápnuto" velmi dobře. "Bohužel přišly morové rány v podobě historicky rekordně horkého června a následně četných bouřek včetně krupobití. To zapříčinilo částečné potlučení úrody. Především na jižní a střední Moravě se pak objevil problém s přemnoženými hraboši, kteří zdecimovali některá pole, což vedlo k poklesu výnosů. V nejvíce postižených oblastech se ztráta odhaduje až na 30-40 procent úrody," řekl ČTK Paulů.

U máku ČSÚ odhaduje sklizeň v hmotnosti 25.000 tun, proti loňsku by měla být skoro dvojnásobná. "Vyšší sklizeň máku je reakcí na loňské ceny, které slibovaly zemědělcům vysokou rentabilitu. Hektarový výnos byl srovnatelný s loňským rokem, i zde se začínají v reakci na sucho využívat netradiční ozimé odrůdy," uzavřel Doležal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď