Situace v Saském Švýcarsku je stále vážná, hasiče trápí vedra

foto Hasič kontroluje škody způsobené lesním požárem v Národního parku Saské Švýcarsko na kopci Grosser Winterberg v německo-českém pohraničí 2. srpna 2022.

Berlín - Lesní požár v Saském Švýcarsku, který se tam rozšířil z české strany na začátku minulého týdne, se hasičům stále nedaří dostat pod kontrolu. Práci jim ztěžuje horké počasí, kvůli němuž se zvyšuje riziko dalších lesních požárů v celém Sasku. Bouřky by mohly přinést do oblasti déšť až v pátek večer. Informovala o tom dnes agentura DPA.

S ohněm v Saském Švýcarsku bojuje na 550 hasičů s 12 vrtulníky, kromě hašení hloubí příkopy a vytváření bariéry, aby se oheň nešířil. "Požár je v kontrolovatelné oblasti, ale zatím není důvod k úlevě, stále ze země na různých místech vyšlehává nový oheň," řekl mluvčí okresu Saské Švýcarsko - Východní Krušnohoří Thomas Kunz. Dodal, že na rozdíl od jižního Braniborska, kde se tento týden už požár podařilo uhasit, nelze v této oblasti kvůli strmému a skalnatému terénu použít pásová vozidla.

Hasiči podle Kunze dělají i více než 12hodinové směny, což je obzvlášť náročné v tomto počasí, kdy teploty přesahují třicet stupňů. Podle německé meteorologické služby budou teploty vysoké i v následujících dnech, ve čtvrtek se čeká až 37 stupňů. Mezi 31 a 35 stupni Celsia se mají teploty pohybovat i v pátek, kdy by večer měly v oblasti Drážďan přijít silné bouřky, uvedla DPA.

Požár v Saském Švýcarsku se rozšířil do Německa z české strany, kde se ho v pondělí podařilo dostat pod kontrolu. Dnes čeští hasiči zasahují na ploše menší než 500 hektarů, původně oheň zasáhl zhruba dvojnásobnou plochu. Nyní připravují další vedení na hranici se Saským Švýcarskem, aby se němečtí kolegové mohli napojit a hasit na německé straně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď