Šimůnková žádá zrušení omezení vycházek klientů domovů pro seniory

foto Domov seniorů. Ilustrační foto.

Brno - Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková žádá po ministru zdravotnictví, aby bezodkladně zrušil omezení vycházek klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Mimořádné opatření ministerstva jim umožňuje opustit zařízení jen za podmínky absolvování dvou antigenních testů a následné několikadenní izolace. Nelze přijmout omezování těchto lidí v jejich základních právech, uvedla Šimůnková na webu ombudsmana. Stanovisko ministerstva ČTK zjišťuje.

Stav, kdy se klienti zařízení mohou reálně dostat ven maximálně jednou za šest až sedm dní, přitom trvá už několik měsíců, upozorňuje Šimůnková. Výjimka se týká očkovaných klientů. Některé seniory z domovů ale ani nelze očkovat kvůli jejich zdravotnímu stavu.

"Na rozdíl od zbytku populace jsou tito lidé stále zásadním způsobem omezováni na svých základních právech – právu na osobní svobodu a právu na soukromý a rodinný život. Jsem toho názoru, že po skončení nouzového stavu již není možné, aby toto omezení nadále pokračovalo," uvedla Šimůnková.

Uvedla, že ministerstvo zdravotnictví nemůže na základě pandemického zákona takto zásadně omezit svobodu pohybu klientů těchto zařízení a jeho opatření tudíž shledává jako nezákonné.

"Adresovala jsem proto ministru zdravotnictví své doporučení, ve kterém ho žádám o zrušení tohoto omezujícího ustanovení, a to bez zbytečného odkladu," uvedla Šimůnková.

Epidemie v Česku je na ústupu, vláda opatření postupně uvolňuje. V pondělí přibylo 2216 potvrzených případů nemoci covid-19, o 360 méně než před týdnem. Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u více než 1,6 milionu lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď