Státy EU chtějí využít vysoké zisky energetických firem pro spotřebitele

foto Setkání ministrů pro energetiku. Na snímku český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v Bruselu 9. září 2022.

Brusel - Státy Evropské unie navrhují využít nečekané zisky producentů energie z levnějších zdrojů na pomoc spotřebitelům. Po mimořádném jednání ministrů EU zodpovědných za energetiku to oznámil český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který zasedání vedl. Zástupci vlád Evropskou komisi (EK) pověřili také přípravou dalších opatření, včetně celounijních úspor energie či stanovení stropu cen plynu.

Fotogalerie

Na zastropování cen plynu dováženého z Ruska, jak navrhovala EK, ale ministři shodu nenašli. Proti tomuto návrhu se stavěly zejména středoevropské země včetně České republiky.

Ministři se na podnět českého předsednictví sešli v době, kdy kvůli vysokým cenám elektřiny ovlivňovaným i nestabilitou dodávek ruského plynu hrozí protivládní protesty v řadě evropských zemí. Podle Síkely se státy jednomyslně shodly na tom, že je potřeba okamžitě připravit krizová opatření, která by pomohla ohroženým spotřebitelům a firmám.

Komise by v příštím týdnu měla připravit podrobnosti plánu, podle něhož budou firmy vyrábějící elektřinu z levnějších zdrojů než z plynu přispívat ohroženým domácnostem a firmám částí svých nebývale vysokých zisků na hrazení účtů za energie. Solidární příspěvek by se měl týkat i producentů fosilních paliv.

Ministři se shodli také na možnosti zavést strop na ceny plynu, podle Síkely ale zatím není jasné, jaké části trhu by se toto opatření týkalo. Zástupci vlád chtějí také podpořit udělování záruk na zálohy, které musejí energetické firmy skládat při nabídce dlouhodobých smluv o prodeji elektřiny.

České předsednictví je podle ministra připraveno svolat ještě v září další mimořádnou ministerskou schůzku k debatě o podrobných návrzích, které Evropská komise předloží příští týden.

Názory analytiků na dnešní dohodu ministrů energetiky EU jsou různé

Názory analytiků na dnešní dohodu ministrů energetiky Evropské unie se různí. Podle některých jde o správný krok, podle jiných jde o neakceschopnost EU a neposunutí jednání. Shodli se ale na tom, že dobrým rozhodnutím je nestanovení maximální ceny za plyn. Analytici to dnes řekli ČTK.

"Využít takto získané prostředky je samozřejmě správné. Nepraktický je bohužel případný časový nesoulad - příjmy z takové daně přijdou nejdříve v březnu 2023 a jak vidíme na příkladu Itálie, inkaso může být o hodně nižší. Dotčení potřebují pomoc hned," řekl ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Dohnal souhlasí s tím, že se nestanovil strop cen plynu. "To by totiž v současné době vlastně znamenalo zákaz dovozu plynu z Ruska a možná i z dalších zemí, a navíc možná povolení pro dovoz do spřátelených zemí Srbsko, Maďarsko. Toto by mířilřeo hodně mimo terč, či zpět na stlce," uvedl Dohnal. Jediným správným řešením je podle něj cenový strop na cenu elektřinu na celém území EU. Každé opatření je ale podle něj potřeba doplnit požadavkem, nařízením či doporučením na snižování spotřeby a úspory elektřiny a plynu.

Schůzka ministrů energetiky EU dnes řešení energetické krize příliš dopředu neposunula podle analytika XTB Jiřího Tylečka. "Ministři se sice shodli na potřebě zastropování zisků energetických firem, které produkují elektřinu jinými než plynovými zdroji, ale nezdá se, že by se jednalo o jednotné celoevropské řešení. Schválení konkrétních koordinovaných úsporných opatření jsme se také nedočkali. Opět jsme svědky spíše neakceschopnosti EU než jasných, rychlých a cílených opatření," uvedl Tyleček. I on ale kvituje to, že neprošel návrh na určení maximální ceny plynu z Ruska, protože by tento krok mohl dále snížit tok plynu do Evropy mimo plynovod Nord Stream 1.

Analytici: Odchodem z lipské burzy by se ČR stala v EU nespolupracujícím hráčem

Odstřižení Česka od lipské energetické burzy by podle analytiků z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) postavilo ČR do pozice nespolupracujícího sólo hráče. Taková izolace by se mohla vymstít v případě, že by země naopak potřebovala pomoc ostatních států Evropské unie v dodávkách ropy či plynu, míní Oldřich Sklenář. Po odchodu z lipské komoditní burzy volali například politici opozičních hnutí ANO a SPD.

Pro Česko je podle Sklenáře důležité, aby v EU fungovala vzájemná solidarita. Pokud budou dlouhodobě přerušeny ruské dodávky, Česko bude závislé na dodávkách ze západní Evropy, jež má přístup k pobřeží a tím pádem i k terminálům na zkapalněný zemní plyn (LNG).

Zrušení emisních povolenek by podle analytiků nevedlo k výraznému snížení cen elektřiny. Tvoří jen malou část ceny a faktury pro domácnosti by to snížilo jen zhruba o dvě až tři procenta, uvádí AMO s odkazem na data ekologické organizace Greenpeace ČR. "Zároveň by se tím stát také připravil o příjem z povolenek (zhruba 110 miliard Kč ročně), který může využívat kromě podpory investic do nízkouhlíkové ekonomiky také na kompenzace ohroženým domácnostem," dodali analytici.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) dříve avizoval, že na dnešním mimořádném zasedání evropských ministrů pro energetiku v Bruselu chce otevřít i diskusi o možnosti omezení prodejů emisních povolenek.

Takzvaná Zelená dohoda pro Evropu je podle analytiků součástí řešení, nikoli problémů. Energie z obnovitelných zdrojů je totiž na rozdíl od plynu a ropy dostupná i na českém území. "Obnovitelné zdroje přispívají nejen k nižším cenám, ale i k energetické soběstačnosti, ke snižování emisí a boji s klimatickou změnou," míní.

V krátkodobém horizontu státy EU sice souhlasí, že pro tuto zimu bude nutné více využívat uhelné elektrárny a fosilní paliva, v dlouhodobém horizontu ale závislost na nich snižují, míní AMO. "Díky programu REPower EU by se do roku 2030 mělo zvýšit využívání energií z obnovitelných zdrojů v EU až na 45 procent celkové spotřeby," dodala asociace.

"I když na naše města nedopadají bomby, Evropa je ve válce s Ruskem. Zatímco na území Ukrajiny se bojuje ostrými zbraněmi, v Evropské unii vede fronta přes dodávky surovin, zvyšující se ceny energií a inflaci," uvedl Tomáš Jungwirth. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj úmyslně vydírá EU manipulací s cenou plynu, k rostoucí ceně elektřiny přispěly i problémy evropských jaderných a vodních elektráren, zhoršené klimatickými změnami a nedostatkem vody v řekách. Evropa se podle Jungwirtha může ubránit jedině společně. "Rozhádaná Evropská unie je přesně to, co by si Vladimir Putin přál nejvíce," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď