Sestra vůdce KLDR zavrhla vyhlídky na brzké obnovení jednání s USA

foto Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una na snímku z 2. března 2019.

Pchjongjang - Sestra severokorejského vůdce dnes zavrhla vyhlídky na brzké obnovení diplomatických jednání se Spojenými státy. USA mají očekávání, která jim mohou přinést velká zklamání, nechala se slyšet Kim Jo-čong podle agentur AP a Reuters. S prohlášením přišla poté, co poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan označil nedávné vyjádření lídra KLDR za zajímavé signály.

Kim Čong-un minulý týden na stranickém zasedání oznámil, že by se země měla připravit na oboje: na dialog, ale hlavně na konfrontaci se Spojenými státy. Podle severokorejských médií při tom vycházel z podrobné analýzy politiky administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vůči Pchjongjangu.

Zveřejněné vyjádření severokorejského vůdce neobsahovalo tvrdou rétoriku proti Washingtonu nebo Soulu, což vyvolalo protichůdné analýzy mezi odborníky, píše agentura AP. Podle jedněch to mělo znamenat, že se Kim chystá vyvinout větší tlak na Spojené státy, aby zmírnily svou politiku vůči KLDR, zatímco druzí se domnívali, že naznačuje možné obnovení hovorů.

"Jeho komentáře z tohoto týdne považujeme za zajímavý signál. Počkáme, abychom viděli, zda je bude následovat nějaká více přímá komunikace směrem k nám," pronesl následně Sullivan v rozhovoru pro televizí ABC News.

Vlivná Kimova sestra, která má zároveň významný post ve vládnoucí straně, dnes ovšem prohlásila, že očekávání by pro Američany mohla znamenat velká zklamání. "Vypadá to, že Spojené státy mohou interpretovat situaci způsobem, kdy pro sebe hledají útěchu," uvedla podle severokorejské státní agentury KCNA.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď