Senior zastřelil svoji přítelkyni, prý v afektu, vraždu řeší soud

foto Obžalovaný Jan Šmehlík (vpravo) u Krajského soudu v Brně, který 20. května 2020 začal řešit případ vraždy a nedovoleného ozbrojování z loňského října.

Brno - Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat loňskou říjnovou střelbou v brněnském bytě, při které zemřela pětatřicetiletá žena. Obžalobě z vraždy čelí přítel oběti Jan Šmehlík, oběť podle obžaloby zastřelil po předchozí hádce. Senior se ke střelbě doznal, šlo prý o afekt. Hrozí mu 20 let vězení. Státní zástupce mu navrhl trest kolem 16 let, rozsudek zazní ve čtvrtek.

Státní zástupce Petr Bejšovec uvedl, že muž přišel s přítelkyní do bytu a začali se hádat. Muž během rozepře vytáhl zbraň, kterou měl v bytě, a zastřelil ji. Příčinou smrti podle žalobce bylo střelné poranění krku. Muž byl při střelbě vážně zraněn na noze. Kromě vraždy čelí obžalobě i z nedovoleného ozbrojování.

"Omluva není dostatečná vůči neštěstí, které se stalo. Kdyby nedošlo k prostřelení mojí nohy. Tím se to celé spustilo, odehrálo se to v pár vteřinách v afektu," uvedl sedmašedesátiletý muž.

Podle něj mu žena byla nevěrná, pistolí ji chtěl vystrašit, aby se přiznala. O zbraň se ale podle něj začali přetahovat a vyšel výstřel, který jej zranil. Muž pak vypověděl, že přítelkyni zbraň vykroutil z ruky a začal střílet.

Znalec z oboru soudního lékařství uvedl, že ženu zasáhly čtyři výstřely, které způsobily 13 střelných poranění. Dvě rány prošly krkem až do paže oběti. Další dvě střely mířily do hrudi a do břicha, žena utrpěla zranění levé plíce, žaludku, dvanáctníku a slinivky. "Zranění byla smrtelná, byla takového charakteru, že ani případnou rychlou zdravotnickou péčí nebylo možno zachovat její život," uvedl znalec.

Znalkyně z oboru psychologie uvedla, že obžalovaný se díky mladší partnerce cítil jako vysoce atraktivní člověk. Uvedla, že když jej svým činem partnerka zesměšnila, cítil potřebu ji potrestat. "Ve své sobeckosti chtěl tu záležitost nějak řešit. Myslí především na sebe, preferuje sobeckost nad ohledy nad jinými," uvedla psycholožka.

Státní zástupce v závěrečné řeči navrhl pro obžalovaného trest zhruba v polovině trestní sazby 12 až 20 let. Obhájce navrhl trest v dolní části, maximálně v třetině. Soudce se bude muset vypořádat i s návrhy zmocněnců, příbuzní po obžalovaném chtějí náhradu nemajetkové újmy necelých pět milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď